COVID-19 sürecinde uzaktan çalışmanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Finans sektöründe çalışanlar üzerinde bir araştırma
The effect of remote working on organizational commitment during COVID-19 process: A research on finance sector employees
  1. Tez No: 700742
  2. Yazar: GAMZE GÜL PINARGÖZÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 sürecinde uzaktan çalışmanın finans sektöründe çalışanların örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, kolayda örnekleme tekniğinden faydalanılarak İstanbul ilinde çalışan 236 finans sektörü çalışanı ile 15 Şubat 2021 ve 15 Temmuz 2021 tarihleri arasında Google Forms uygulaması vasıtasıyla online anket yapılmıştır. Uzaktan çalışmayı ölçmek üzere, Grant ve diğ. (2019) tarafından geliştirilen, Eyel (2021) tarafından Türkçe diline uyarlanan Uzaktan Çalışma Ölçeği; örgütsel bağlılığı ölçmek üzere Allen ve Meyer (1990) tarafından geliştirilen Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, finans sektöründe çalışan kişilerin uzaktan çalışmaya yönelik tutumlarının örgütsel bağlılıkları üzerinde kısmi ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to examine the effect of remote working on organizational commitment of finance sector employees during Covid-19 process. Quantitative research method is used in the study. In this respect, convenience sampling technique was used, and online survey was conducted on 236 finance sector employees in Istanbul between 15th February 2021 and 15th July 2021 via Google Forms application. Remote Working Scale developed by Grant et al. (2019 and adapted into Turkish by Eyel (2021) was used to measure remote working, and Organizational Commitment Scale developed by Allen and Meyer (1990) was used to measure organizational commitment. As the result of the research, it was found that remote working attitudes of finance sector employees have a partial and significant effect on their organizational commitment.