Subakut tiroidit hastalığının hipertiroidi, ötiroid ve hipotiroid evrelerinde trombosit sayısı, ortalama trombosit hacmi (MPV) ve nötrofil/lenfosit oranınınkarşılaştırılması
Comparison of thrombocyte count, averagethrombocyte volume (MPV) and neutrophil/lymphocyte ratio in hyperthroid, euthyroid, and hypothyroid stages of subbacute thyroiditis
- Tez No: 700743
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KUTLUTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Subakut tiroidit (SAT) üst solunum yollarının viral iltihabını takiben gelişir. Granülomatöz dev hücreli tiroidit veya De Quervain tiroiditi olarak da anılır. Tiroid bezi çevresinde ve tüm boyunda ağrı ile belirti verir. İltihabi bir tiroid bezi hastalığıdır. Gelişen iltihabi durum sonucunda tiroid bezi hasar görür ve ihtiva ettiği tiroid hormonları yüksek miktarda kan dolaşımına salınır. Bu yüksek hormonal salınım sonucu tirotoksikoz belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın karakteristik seyri olarak tedavi ile veya zaman içinde tiroid bezi iyileşme dönemine girer. Sonuçta tiroid iyileşir ve fonksiyonları normale döner. Çoğunlukla 8-10 ay içerisinde kendiliğinden iyileşir ancak iyileşmenin bir yıla kadar uzayabildiği vakalar da görülmektedir. Subakut tiroidit hastalığının bazı olgularda nüks edebildiği de bilinmektedir. Nadir olarak kalıcı hasara ve hipotiroidiye sebep olabilmektedir. Tiroid hormonları metabolik ve fizyolojik fonksiyonlarının yanısıra dokuların farklılaşması ve normal gelişiminde de etkilidir. Ortalama trombosit hacmi (MPV) ortalama trombosit boyutunu, trombosit üretim hızını ve stimülasyonu gösterir. Trombosit/lenfosit oranı (PLR) ve nötrofil/lenfosit oranı (NLR) sistemik enflamatuar tepkinin bilinen belirteçleridir. Tiroidit hastalıklarında NLR ve MPV daha önce incelenmiş olsa da SAT hastalarında aynı kişinin tirotoksikoz, ötiroid, hipotiroidi evrelerinde araştırılmamıştır. Bizim çalışmamızda SAT hastalığında hastalığın her bir evresinde trombosit sayısı, MPV ve NLR oranının karşılaştırılması amaçlandı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji kliniğinde Şubat 2018-2020 tarihleri arasında SAT ile başvuran 35 hasta prospektif olarak 1 yıl takip edildi. Hastaların laboratuvar parametreleri (TSH, ST4, hemogram, biyokimya), hastalığın üç fazında ( ötiroid faz, hipotiroid fazı ve hipertiroid fazı) kaydedildi. SAT hastalığının her evresinde elde edilen MPV, NLR değerleri, PLR değerleri ve trombosit değerleri gibi parametreler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Subacute thyroiditis (SAT) usually develops following viral inflammation of the upper respiratory tract. It is also called granulomatous giant cell thyroiditis or De Quervain's thyroiditis. It presents with pain around the thyroid gland and in the entire neck. It is an inflammatory thyroid gland disease. As a result of the developing inflammatory condition, the thyroid gland is damaged and the thyroid hormones it contains are released into the bloodstream in high amounts. As a result of this high hormonal secretion, symptoms of thyrotoxicosis occur. As the characteristic course of the disease, the thyroid gland enters a recovery period with treatment or over time. As a result, the thyroid heals and its functions return to normal. It usually heals spontaneously within 8-10 months, but there are cases where recovery can take up to a year. It is also known that subacute thyroiditis can recur in some cases. Rarely, it can cause permanent damage and hypothyroidism. In addition to their metabolic and physiological functions, thyroid hormones are also effective in the differentiation and normal development of tissues. Mean platelet volume (MPV) indicates mean platelet size, platelet production rate, and stimulation. Platelet to lymphocyte ratio (PLR) and neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) are known markers of systemic inflammatory response. Although NLR and MPV have been studied before in thyroiditis diseases, they have not been investigated in thyrotoxicosis, euthyroid, and hypothyroid stages of the same person in SAT patients. In our study, it was aimed to compare the platelet count, MPV and NLR ratio at each stage of the disease in SAT disease. 35 patients who applied with SAT between February 2018 and 2020 in Gaziosmanpaşa University Faculty of Medicine Endocrinology Clinic were followed up prospectively for 1 year. Laboratory parameters (TSH, ST4, hemogram, biochemistry) of the patients were recorded in three phases of the disease (euthyroid phase, hypothyroid phase and hyperthyroid phase). Parameters such as MPV, NLR values, PLR values and platelet values obtained at each stage of SAT disease were compared.