Av tüfeği imalatı yapılan işletmelerde üretim montaj ve test atışı aşamalarında gürültü maruziyet düzeylerinin incelenmesi
The research of noise expositin during production installation and test shots in businesses producing shotgun stages
- Tez No: 700751
- Danışmanlar: DR. RÜŞTÜ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Defense and Defense Technologies, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gürültüyü kısaca açıklamak gerekirse günlük yaşantımızda bizi rahatsız eden ses olaylarıdır. Makineleşmenin ön plâna çıktığı sanayi ve imalât sektöründe gürültüde, firmalarda personeller üzerinde etkiler bırakan, dikkat dağınıklığına ve uzun süreli maruziyetlerde işitme kaybına yol açan, iş akışını kötü yönde etkileyen sesler olarak tanımlanabilir. Gürültüye kısa süreli maruz kalanlarda geçici işitme kayıpları, uzun süreli maruz kalanlarda ise; işitme kayıpları, farklı düzeyde psikolojik etkiler, hipertansiyon, ritim bozuklukları, uyku düzensizliği gibi sağlık sorunları görülmektedir. Ayrıca gürültülü yerlerde çalışanlarda iletişim bozukluğu yaşandığı tespit edilmiştir. Bu tezin amacı, iş sağlığı ve güvenliği yönünden av tüfeği imalât sanayii sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde üretim ve montaj hatlarında çalışanların gürültü maruziyetlerini belirlemesi ve maruziyet düzeylerinin en aza indirilebilmesidir. Tezin hazırlanmasında yapılan gerekli kişisel gürültü ölçümleri TS 2607 ISO 1999 Akustik- İş yerinde maruz kalınan gürültünün tayini ve bu gürültünün sebep olduğu işitme kaybının tahmini standardına göre gerçekleştirilmiş. Sonuç olarak; Av tüfeği imalâtı sektöründe de geçtiğimiz yıllara göre makineleşmeye önem verilmiş ve imalâtın birçok aşaması artık insan gücünün daha az olduğu seri üretimi amaçlayan makinelerle yapılmaktadır. Makinelerden kaynaklanan gürültünün hem çalışanlara hem de işverenlere zarar veren bir ortam oluşturduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir. İşletmelerde yapılan ortam ölçümleri ve çalışma koşulları da bunu destekler niteliktedir. Nitekim tez hazırlık aşamasında yapılan ölçümler sonucunda ortamda meydana gelen ses düzeyleri tespit edilerek çalışanların ve işverenlerin ne gibi önlemler alması gerektiği konusu tezin sonuçlar bölümünde detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To sum up, the noise is sound pollution disturbing us in our daily life. the noise, as for In the industrial and manufacturing sector, where mechanization is prominent, can be defined as the sounds that affect the employees in companies, cause distraction and noise induced hearing loss in long-term exposures, and adversely impact the work flow people who are exposed to noise for short term are observed noise induced hearing loss. As to people who are exposed to noise for long term, are observed Health problems such as noise induced hearing loss, psychological effects at different levels, hypertension, rhythm disturbances, and sleep disorders. In addition that, it has been determined that employees working in noisy places occurs communication disorders. The aim of this thesis is to determine the noise exposures of the employees working in the production and assembly lines in the hunting rifle manufacturing industry in terms of occupational health and safety, and to make suggestions to minimize their exposure levels. Necessary personal noise measurements made in the preparation of the thesis were made according to TS 2607 ISO 1999 Acoustic- Determination of the noise exposed at the workplace and the estimated standard of hearing loss caused by this noise. As a result; in the shotgun production sector, mechanization has been given importance compared to previous years and many stages of manufacturing are now made with machines aiming for mass production in which manpower is less. The fact that the noise caused by the machines creates a harmful environment by both employees and employers should not be ignored. The environmental measurements and working conditions made in the enterprises also support this. As a matter of fact, the sound levels occurring in the environment as a result of the measurements made during the preparation phase of the thesis are determined in detail in the results section of the thesis regarding what measures employees and employers should take.