Bebeklerde hepatit B aşı uygulaması sırasında oluşan ağrıyı azaltmada anne kucağının etkisi
The effect of maternal holding on reducing pain during hepatitis B vaccination in infants
- Tez No: 700756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma 1 ayını doldurmuş bebeklerde Hepatit B aşısı uygulanması sırasında oluşan ağrı düzeyine ve ağlama süresine anne kucağı yönteminin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapıldı. Araştırma verileri 15.01.2020- 15.11. 2020 tarihleri arasında bir aile sağlığı merkezine 2. doz Hepatit B aşısının uygulanması için başvuran bebeklerden elde edildi. Veriler,“Bilgi Formu”,“Yenidoğan Bebek Ağrı Skalası- Neonatal Infant Pain Scale (NIPS)”ile toplandı. Verilerin analizinde, Mann Whitney U, Spearman Korelasyon, Fisher's Exact ve Ki Kare testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a randomized controlled type in order to determine the effect of the maternal holding method on the pain level and crying time during Hepatitis B vaccine administration in infants older than 1 month. The research data were obtained from infants who applied to a family health center between 15.01.2020 and 15.11.2020 for the administration of the second dose of Hepatitis B vaccine. The data were collected using“Information Form”,“Newborn Infant Pain Scale (NIPS)”. Mann Whitney U, Spearman Correlation, Fisher's Exact and Chi-Square tests were used to analyze the data.