Tıp fakültesi son sınıf öğrencilerinin ve asistanların COVİD-19 aşılaması hakkındaki düşünce, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of thoughts, attitudes and behaviors of medical faculty senior students and assistants about COVİD-19 vaccination
- Tez No: 700757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İZZET ÇELEĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Covid-19 pandemisinde bundan kurtulmanın en etkili yolu olan aşılanmadır. Toplumda aşı kararsızlığının önüne geçmenin yollarından en önemlilerinden biri de sağlık personelinin yaklaşımıdır. Çalışmamızdaki amaç tıp fakültesi son sınıf öğrencilerin ve asistanların covid-19 aşılaması hakkındaki düşünce, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencilerinin Covid-19 salgını hakkındaki bilgi, tutum, davranışlarını ve anksiyete durumlarını tespit etmek amacıyla planlanmış tanımlayıcı-kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Araştırmanın evrenini Van ili Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki tüm 6. sınıf öğrencileri ve tüm asistan hekimler oluşturmaktadır. Örneklem seçilmemiş olup, evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir. Çalışmamıza gönüllülük esasına dayalı olarak 312 bireyden 235 birey katılmıştır. Literatür araştırması sonucunda benzer konulardaki çalışmalarda kullanılan anketler incelenerek Covid-19 aşılaması hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyen 34 soruluk anket formu kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya %60 (n=141)'ı erkek, %40 (n=94)'ı kadın olmak üzere toplam 235 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalaması 28,03±4,52 (min-max, 22-46)'dir. Katılımcıların %58,7(n=138)'si Covid-19 aşısı olduktan koruyuculuk sağlayacağına inanmaktadır ve pandemi süresince %58,7(n=138)'sinin Covid-19 enfeksiyonunu geçirmemiştir. %77,4(n=182)'ü Covid-19 enfeksiyonunun önüne geçilmesi için aşının zorunlu olması gerektiğini düşünmektedir. Çalışmamıza katılan doktorların %89,8(n=211)'i Covid-19 aşısını yaptırırken %10,2(n=24)'si Covid-19 aşısını yaptırmamıştır. Covid-19 aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunu düşünen asistan doktorların oranı intern doktorlara göre anlamlı yüksektir(p=0,01). Covid-19 geçirenlerde 25 yaş üstündekilerin oranı 25 yaş ve altına göre anlamlı yüksektir(p=0,039). Covid-19 aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünen bekarların oranı evlilere göre daha yüksektir(p=0,01). Covid-19 aşısı hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünen çocuk sahibi olmayanların oranı olanlara göre yüksektir(p=0,02). vi Sonuç: Çalışmaya katılan doktorların %6,8'i tek doz, %83'ü iki doz toplamda %89,8'i Covid-19 aşısını yaptırmıştır. Bu da bize gösteriyor ki çoğunluğu önceden zaten aşısını olmuşlardı. Çok fazla sıkıntı yaşadığımız pandemi sürecinde doktorlarımız her türlü zorluğa mücadelede alınması gereken en etkili yöntemlerden biri olan aşıyı da yaptırmaktan çekinmiyorlar, bu hususta gereken neyse her zaman yapmaya hazır olduklarını bize göstermekteler. Ayrıca günümüzde aşı reddinin ve aşı kararsızlığının varlığı ortadadır ve zamanla artmaya devam etmektedir. Doktorlara bu konuda çok önemli görevler düşmektedir. Çünkü onlar bir nevi kanaat önderi olarak görülmektedir. Bu yüzden aşılama hakkında tamamen yetkin bilgiye sahip olmalı ve onları doğru bilgilerle aşılamaya yönlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
Vaccination is the most effective way to get rid of it in the Covid-19 pandemic. One of the most important ways to prevent vaccine indecision in the society is the approach of health personnel. The aim of our study is to evaluate the thoughts, attitudes and behaviors of senior medical students and residents about covid-19 vaccination. Material and Method: This research is a descriptive-cross-sectional survey designed to determine the knowledge, attitudes, behaviors and anxiety levels of the 6th grade students of Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine about the Covid-19 outbreak. The universe of the research consists of all 6th grade students and all assistant physicians in Van Yuzuncu Yıl University Faculty of Medicine. The sample was not selected and it was aimed to reach the entire population. 235 individuals out of 312 individuals participated in our study on a voluntary basis. As a result of the literature research, the questionnaires used in studies on similar subjects were examined and a 34-question questionnaire was used to determine knowledge, attitudes and behaviors about Covid-19 vaccination. Results: A total of 235 people, 60% (n=141) male and 40% (n=94) female, participated in the study. The mean age of the participants in the study was 28.03±4.52 (min-max, 22-46). 58.7% (n=138) of the participants believe that they will provide protection after being vaccinated against Covid-19. During the pandemic, 58.7% (n=138) of them did not have Covid-19 infection. 77.4% (n=182) think that vaccination should be mandatory to prevent Covid-19 infection. While 89.8% (n=211) of the doctors participating in our study had the Covid-19 vaccine, 10.2% (n=24) did not have the Covid-19 vaccine. The rate of assistant doctors who think that they have sufficient knowledge about the Covid-19 vaccine is significantly higher than the intern doctors (p=0.01). The rate of those over 25 years old is significantly higher than those under 25 years of age (p=0.039). The rate of singles who think that they do not viii have enough information about the Covid-19 vaccine is higher than the married ones (p=0.01). The rate of those who do not have children who think that they do not have enough information about the Covid-19 vaccine is higher than those who do (p=0.02). Conclusion: 6.8% of the doctors participating in the study had the Covid-19 vaccine administered for a single dose, 83% for two doses, in total, 89.8%. This shows us that most of them have already been vaccinated before. During the pandemic, which we are experiencing a lot of trouble, our doctors do not hesitate to get the vaccine, which is one of the most effective methods to be taken in the fight against all kinds of difficulties, and they show us that they are always ready to do whatever is necessary in this regard. In addition, the existence of vaccine rejection and vaccine instability is evident today and continues to increase over time. Doctors have very important duties in this regard. Because they are seen as a kind of opinion leaders. Therefore, they should have fully competent information about vaccination and direct them to vaccination with the right information.