Music therapy in acute stroke
Akut inmede müzik terapisi
  1. Tez No: 700755
  2. Yazar: İYAD ROUİJEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN GÜR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amacı: Bu çalışmada müzik terapisinin akut inme nedeniyle hastanede yatan hastaların klasik tedaviye olan yanıtını müziğin tamamlayıcı tıp etkisinden yararlanarak arttırmayı sağlamak bunu yaparken de hastaların duygudurumunu, motivasyonunu ve hafıza, dikkat gibi bilişsel fonksiyonlarını iyileştirmek ve anksiyete ve depresyon eğilimini azaltmak amaçlandı. Çalışma Metodunun Ayrıntıları: Çalışmamızda Gebze Fatih Devlet Hastanesi nöroloji servisinde farklı tanılarla yatan bilinci açık ve koopere, 18-80 yaş grubu kadın ve erkek gönüllü hastaların ihtiyaçlarına göre bireysel olarak programlanmış pasif müzik terapisinin yapılması planlandı. Hastalar blok randomizasyon ile müzik terapi grubu ve müzik terapi almayan grup olarak ikiye ayrıldı. Her iki grupta 20 hasta olması planlandı. Müzik terapisi Türk Sanat Müziği'ne ait farklı makamlar dinletme ya da Klasik Batı Müziği ya da Türkçe Pop Müziği ve Yabancı Pop Müziği olarak oluşturuldu. Müzik terapisi günde 4 saat olmak üzere planlandı. Hastaların yatış ve çıkış sırasında dikkati, kısa süreli sözel ve görsel-mekansal belleği ve anksiyete dereceleri nöropsikolojik batarya ile değerlendirildi (MOCA, Beck depresyon, Beck anksiyete). Fiziksel durum değerlendirmeleri de NIHSS ölçeği ve Modifiye rankin ölçeği kullanılarak yapıldı. Tüm bu işlemlerden elde edilen sonuçlar, müzik terapisi almamış hasta grubu ile karşılaştırıldı. Bütün istatistiksel analizler SPSS programının version 25 ile yapıldı. Sonuçlar ve Tartışma: Müzik terapisinin anksiyete ve depresyon varlığına etkisini araştırdığımızda her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Müzik terapisi almak ya da almamanın kognitif bir test olan MOCA testi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi yoktu. Minör inme geçiren ve NIHSS skoru daha düşük olan hastalarda Beck depresyon skoru anlamlı derecede daha yüksekti (p=0.011 ve p=0.007). Yine minör inme geçiren ve NIH skoru daha düşük olan kişiler, yüksek NIH skoru ve orta şiddette inme hastalarıyla kıysalandığında müzikle duygulanım (mutluluk, hüzün, motivasyon, duygulanma) yaşama hisleri istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazlaydı (p=0.011). Akut inmede erken dönemde ve kısa süreli müzik terapi uygulamasında NIH skoru daha düşük olan ve depresyon eğilimi daha az olan hastalarda müzik terapisinin duygulanımı tetikleyerek, motivasyonu daha fazla arttırabileceğini ve erken dönemde klasik fizyoterapiye ek olarak kullanıldığında bu grupta daha faydalı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was studying the effect of music therapy as a complementary treatment to increase the efficacy of the classical treatment and to use it as a rehabilitation technique to stabilize mood, regain cognitive skills and functions, to decrease anxiety after suffering from acute stroke. Methodology: Our clinical study took place in Gebze Fatih State Hospital in the neurology department. Volunteer, conscious and cooperative patients both female and male, between the ages of 18 – 80 years old were enrolled for the study. All the patients were admitted with the diagnosis of acute stroke and stayed at the hospital for approximately seven days. Both music therapy and control group consisted of 20 patients. Music therapy group listened to four hours of music every day that included Turkish art music, Turkish pop music, Turkish acoustic music, Foreign easy listening music and Classical music. Each patient was screened for anxiety and depression by Beck tests before discharge. Also, they received MOCA test to be cognitively evaluated. Their NIHSS scores were recorded at admission and discharge. Modified Rankin Score was also recorded before discharge. The obtained results were compared between the two groups, and within the same group of music therapy. And all the statistical analysis were performed by using SPSS program version 25. Results and Conclusion: When the effect of music therapy on depression and anxiety was searched by comparing two groups there was no statistically significant effect. Also, there was no effect of music therapy on the MOCA tests of acute stroke patients before discharge. Beck depression scores were statistically significantly lower in acute stroke patients with lower NIHSS (admission and discharge) (p=0.011 and p=0.007). Also, when the minor stroke patients were compared with moderate stroke patients their musically stimulated emotions (joy, sadness, emotional, motivational) were statistically significantly higher than the latter (p=0.011). It can be concluded that in acute stroke patients who would receive passive music therapy during the acute hospital stay, the ones who have low NIHSS scores would benefit the most from music therapy.