Çevre sorunlarının küreselleşme bağlamında sosyolojik analizi
Sociological analysis of environmental problems in the context of globalization
- Tez No: 700767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜMTAZ LEVENT AKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada çevre sorunlarının küresel bir boyuta taşınmış olduğuna dikkat çekilmiştir. Hızlı gelişim ve değişimler nedeniyle çevre göz ardı edilmiştir. Böylelikle çevre sorunları artmış çözülmesi gereken bir problem olmuştur. Çevre sorunlarının arka planında olan küreselleşme tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Güçlü devlet ve güçlü toplumun olmazsa olmazlarının, en temel politikalarının arasında insanların refah içerisinde yaşayabilecekleri çevreyi muhafaza etme çabası yer almalıdır. Özellikle yaşadığımız bu son yüzyılda yeni çevre sorunları ortaya çıkmıştır. Ekonomik kalkınma ile verilen kararlardan en çok etkilenen çevre olmuştur. Doğanın bilinçsiz bir şekilde tahrip edilmesi kendi içindeki dengesinin bozulmasına neden olmuştur. İnsan yaşamış olduğu çevreyi tüm hassasiyeti ile koruması gerekmektedir. Çevresel dengenin korunmasına yönelik her türlü planlamalar öncelik olmalıdır. Bu bilincin hem insana hem de topluma kazandırılması sürdürülebilir çevre açısından önemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Çevre, Çevre Sorunları, Küreselleşme, Çevre Kirliliği, Çevre Sosyolojisi
Özet (Çeviri)
In this study, it has been pointed out that environmental problems have been carried to a global dimension. The environment has been ignored due to rapid development and changes. Thus, environmental problems have increased and become a problem that needs to be solved. Globalization, which is in the background of environmental problems, has taken the whole world under its influence. Among the most basic policies of a strong state and a strong society should be the effort to preserve the environment in which people can live in prosperity. Especially in the last century we live in, new environmental problems have emerged. The environment has been the most affected by the decisions made with economic development. The unconscious destruction of nature has led to the deterioration of its balance within itself. Humans must protect the environment in which they live with all their sensitivity. All kinds of plans for the protection of environmental balance should be a priority. Bringing this awareness to both people and society is important for a sustainable environmen KEYWORD: Environment, Environmental Problems, Globalization, Environmental Pollution, Environmental Sociology