Acil servise yanık nedeniyle başvurup yatışı gerçekleşen hastaların geliş laktat düzeyi ve hastaneden taburculuk süresi arasındaki ilişki
The relationship between the arrival lactate level and discharge time of patients who attended to the emergency department due to burns
  1. Tez No: 700766
  2. Yazar: BARIŞ ONUR SARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN AHMET TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda acil servise yanık şikayeti ile başvuran hastların hastane yatış süreleri ile ilk geliş laktat değerleri arasındaki ilişkiyi inceledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ İstanbul Bağcılar Eğtim ve Araştırma Hastanesi acil servisine 14 Mart 2019 ile 14 Mart 2021 tarihleri arasında, hastanemize yanık şikayeti ile başvuran, yatışı gerçekleşen ve başvurusunda laktat değeri tetkik edilmiş olan hastalar dahil edildi. Hastalarımızın demografik özeliklerini, muayne bulgularını, kan tetkiklerini ve hastane yatış sürelerini inceledik. Araştırmamız retrospektif olarak yapıldı. Bulgular: Hastalarımızın nötrofil lenfosit oranı, beyaz küre, ve trombosit seviyesi yüksek laktat gurubunda düşük laktat gurubuna göre yüksek bulundu. Düşük laktat düzeyindeki grupta yüzeyel ikinci derece yanık üçüncü derece yanığa göre daha fazlaydı. Yüksek laktat düzeyi olan gruptaki yanık yüzey alanının düşük ve orta laktat düzeyi olan gruba göre daha fazla olduğu görüldü. Yüksek laktat değeri ile birlikte servis yatış süresininde uzadığı görüldü. Yüksek laktat değeri olan gurupta düşük laktat değeri olan guruba göre yoğun bakım yatış süresinin daha uzundu. Toplam yatış süresi laktat düzeyi yüksek olan gurubta daha fazlaydı. Laktat değerinin 2,35 mmol/L'nin üzerinde olan bir yanık hastasında hastane yatış süresinin 11 (elde ettiğimiz median yatış süresi) günden uzun sürme riski 3,3 kat artmış bulundu. Yoğun bakım gereksiniminin tahmini için cut-off laktat değeri 2,35 mmol/L olarak tespit edildi. Sonuç: Acil servis başvurusunda alınan laktat değerinin hem servis hem yoğun bakım hem de toplam yatış süresi ile ilişkili olduğu tespit edildi. Median yatış süresi olan 11 günün üstünde yatış beklentisi için cut-off laktat değeri 2,35 mmol/L olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To examine the relationship between length of hospital stay and admission lactate level in patients admitted to the emergency department with burns. Methods: Patients with burns who had been hospitalized after applying to the emergency department of SBU Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital, from March 2019 to March 2021, and had undergone lactate level measurement at admission were included. Demographics, examination findings, blood tests, and hospital stay were recorded. The research was done retrospectively Results: White blood cell count, neutrophil-to-lymphocyte ratio and thrombocyte count of high-lactate patients were significantly higher compared to low-lactate patients. Superficial second-degree burns were more common in the low-lactate group than third-degree burns. Burn surface area were higher in patients with high lactate compared to those with low and medium lactate. It was observed that the length of service stay was prolonged with the high lactate value. The duration of intensive care stay was longer in the group with high lactate value than in the group with low lactate value.Total length of stay was longer in the group with high lactate level. In a burn patient with a lactate value above 2.35 mmol/L, the risk of lasting longer than 11 days (median length of stay we obtained) increased 3.3 times. The cut-off lactate value was determined as 2.35 mmol/L for the estimation of the need for intensive care. Conclusion: High lactate levels at emergency admission were associated with prolonged stay in the ward and intensive care unit, and also, longer total hospitalization. The cut-off lactate value was determined as 2.35 mmol/L for the expectation of hospitalization over 11 days, which is the median hospitalization period.