Fotovoltaik/termal (PV-T) güneş kolektörde elektriksel ve termal verimin deneysel analizi
Experimental analysis of electrical and thermal efficiensy in photovoltaic/thermal (PV-T) solar collector
  1. Tez No: 700792
  2. Yazar: BEDİRHAN ÇAĞRI GÖKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM VARİYENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
PV (fotovoltaik) panellerin hücre yüzeylerinde güneş ışınımlarının tutulması sonucu hücrelerin ısınmasıyla sistemin elektrik enerjisi üretimindeki verimliliğin düşüşü gözlemlenmektedir. Bu temel sorunun çözüme kavuşturulması, PV panellerdeki oluşan verimlilik düşüşünü engelleyebilir. Bu çalışmada PV panelde oluşan fazla ısının soğutucu serpantin ile PV panel arka yüzeyinden ısının çekilmesi yöntemiyle verimlilik artışı elde edilmeye çalışılmıştır. Aynı özellikli iki fotovoltaik panelin karşılaştırılmasıyla, aynı ortam ve aynı çevre şartları altında deneysel inceleme yapılmıştır. Soğutucu akışkan olarak su kullanılmıştır. Soğutma işleminin yapıldığı modül için, soğutucu akışkan, sisteme debimetre ile 15 dakikada bir hız ayarı yapılarak verilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, soğutma işlemi yapılmayan PV panel genel verimi maksimum 16,12 % olarak gerçekleşmiştir. Soğutma işleminin yapıldığı PV/T modülün toplam verimi (elektrik + termal verim) maksimum 69.38% olarak gerçekleşmiştir. Soğutulan PV panelin elektrik verimi ise maksimum 17.56% olarak gerçekleşmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, bu tip bir PV/T modül ile konutlar, oteller ve yurtlar için hem elektrik enerjisi hem de termal enerji ihtiyacını bütünleşik bir yapı halinde sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
As a result of the retention of solar radiation on the cell surfaces of PV (photovoltaic) panels, a decrease in the efficiency of the system's electrical energy production is observed with the heating of the cells. Solving this fundamental problem can prevent the efficiency drop in PV panels. In this study, it has been tried to increase efficiency by removing the excess heat generated in the PV panel from the cooling coil and the back surface of the PV panel. By comparing two photovoltaic panels with the same characteristics, an experimental investigation was carried out under the same environment and environmental conditions. Water was used as the refrigerant. For the module where the cooling process is carried out, the refrigerant was supplied to the system by adjusting the speed with a flow meter every 15 minutes. According to the results of the study, the overall efficiency of the PV panel without cooling was realized as maximum 16,12%.The total efficiency (electrical + thermal efficiency) of the PV/T module, in which the cooling process is performed, was realized as a maximum of 69.38%. The electrical efficiency of the cooled PV panel was maximum 17.56%. According to the results of the study, this type of PV/T module can provide both electrical and thermal energy needs for residences, hotels and dormitories as an integrated structure.