Yaşam hakkı bakımından devletin usuli yükümlülükleri
Procedural obligations of the state with respect to the right to life
  1. Tez No: 700791
  2. Yazar: MUSTAFA MARANGOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN KARAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez çalışmamızda ele alacağımız husus; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 2. maddede bulunan yaşam hakkı bakımından devletin usul yükümlülüklerini incelemek ve hukukumuzda uygulanabilirliğini değerlendirmektir. Çalışmamızda izleyeceğimiz yöntem; öncelikli olarak yaşam hakkına kısaca değinilerek hakkın sınırlarından ve devletin yükümlülüklerinden bahisle bir temel oluşturulup ve bu düzlemde takiben devletin usuli yükümlülüklerini incelemek üzerine olacaktır. Devletin usuli yükümlülükleri incelendikten sonra da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Türkiye özelinde vermiş olduğu ihlal kararlarına değinilerek Mahkeme'nin kararları değerlendirilecektir. Devletin usul yükümlülüğü ne anayasamızın ilgili maddesinde ne de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde sarih bir şekilde düzenlenmediği ve yaşam hakkı bakımından devletin pozitif yükümlülüğünün bir uzantısı olarak nitelendirildiği için devletin usul yükümlülüğünün Mahkeme içtihatlarıyla oluştuğu da göz önüne alınarak içtihatlar çalışmamız bakımından ve kaynakça olması bakımından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
The issue that we will deal with in our thesis work; The aim is to examine the procedural obligations of the state in terms of the right to life in Article 2 of the European Convention on Human Rights and to evaluate its applicability in our law. The method we will follow in our study; First of all, the right to life will be briefly mentioned, a basis will be formed by talking about the limits of the right and the obligations of the state, and then on this level, the procedural obligations of the state will be examined. After examining the procedural obligations of the state, the decisions of the European Court of Human Rights will be evaluated by referring to the violation decisions given in Turkey. Considering that the procedural obligation of the state is not clearly regulated neither in the relevant article of our constitution nor in the European Convention on Human Rights and it is defined as an extension of the positive obligation of the state in terms of the right to life, the case law is very important in terms of our work and as a reference .