Rusya Federasyonu'nun soğuk savaş sonrası dış politikasının sosyal inşacı perspektiften değerlendirilmesi
Foreign policy of Russia Federation after cold war from social constructivist perspective
  1. Tez No: 700799
  2. Yazar: GURBET ONAL EREZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ŞAKİR ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Uluslararası sistemde ülkelerin dış politikalarını etkileyen birçok faktör söz konusudur. Soğuk Savaşın bitmesiyle uluslararası teoriler arasında dış politikayı etkileyen faktörler arasında ülkelerin kimliği de yer etmeye başlamıştır. Tarihsel süreçte değişim ve dönüşüm geçiren kimlik tanımı ülkelerin çıkarlarını dolayısıyla da dış politikalarını değiştirme ve dönüştürme özelliğine sahiptir. 20. yüzyılın sonlarına doğru uluslararası sistemde ön plana çıkmaya başlayan normatif değerler arasında olan kimlik kavramı sosyal inşacı yaklaşımın ana konusu olmuştur. Tarihsel süreçte Rus kimliği göz önünde bulundurulduğunda farklı dönemlerde farklı dış politika süreçleri göze çarpmaktadır. Slav, Ortodoks, emperyal, komünist-marksist veya süper güç gibi kimliği tanımlayan kavramlar Rus dış politikasını oluşturan ve dönüştüren faktörlerdir. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) dağılması ve Soğuk Savaşın sona ermesiyle uluslararası sistemin çift kutuplu yapısı da sona ermiştir. SSCB sonrası ortaya çıkan Rusya Federasyonu yeniden kimlik tanımı yaparak dış politikasını onun etrafında şekillendirmiştir. Bu çalışmada değişen yeni dünya düzeninde Rusya'nın yeni kimlik oluşturması ve dış politikasının onun etrafında nasıl şekillendiği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the international system there are many factors affect in the foreign policies of countries. With the end of the Cold War, the identity of the countries began to take part among the factors that affect foreign policy within international theories. The definition of identity, which has got changes and transformations in the historical process, has the feature of changing and transforming the interests of countries and hence their foreign policies. The concept of identity, which is among the normative values starting to stand out in the international system towards the end of 20th century, has been the main subject of social constructivist approach. Taking into account the Russian identity in the historical process, different foreign policy processes in different periods draw the attention. Concepts defining identity such as Slavic, Ortodox, imperial, communist-marxist or superpower are factors that create and transform Russian foreign policy. With the dispersion of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR) and the end of the Cold War, double pole structure of international system had come to an end. The Russian Federation, which emerged after the USSR, redefined its identity and shaped its foreign policy around it. In this study, Russia's creation of a new identity and how its foreign policy is shaped around it will be examined.