Sosyal bilgiler öğretmenlerinin medyanın kültür yozlaşması ve değer çatışmasına etkilerine yönelik görüşlerinin değerlendirilmesi (Mersin il örneği)
Evaluation of social knowledge teachers 'opinions on the effects of the media on cultural discrimination and value conflict (Example of Mersin provincial)
- Tez No: 700818
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma sosyal bilgiler öğretmenlerinin medyanın, kültür yozlaşması ve değer çatışmasına etkilerine yönelik görüşlerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma hem nitel hem de nicel çalışmadan oluşan karma desenin uygulandığı betimsel bir çalışmadır. Bu araştırmanın evreni, 2020-2021 eğitim öğretim yılında Mersin il genelinde 760'ı kamuda, 82'si özel ortaokullarda görev yapan toplam 842 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmaktadır. Bu evreni temsil etmeye yönelik 377 sosyal bilgiler öğretmeni araştırmanın örneklemi olarak belirlenmiştir. Çalışma grubu ise Mersin ilinin 4 merkez ilçesinde 8 ayrı okulda görev yapan 24 sosyal bilgiler öğretmeninden oluşmuştur. Çalışma grubunun belirlenmesinde maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırmanın verileri, hem nitel hem de nicel yöntemlerle elde edilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için incelenen benzer çalışmalardaki bulgulardan hareketle kültür yozlaşması ve değer çatışması ile ilgili anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenleri ile yapılan görüşmelerle toplanan verilerin yorumlamasında betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Anket verilerinin analizi için ise SPSS programından yararlanılmış, veriler betimsel istatistik test teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Yapılan araştırmada katılımcı gruplardan lisans mezunu sosyal bilgiler öğretmenleri ile yüksek lisans mezunu sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerinde anlamlı bir farklılık olduğu görülmektedir. Lisans mezunu sosyal bilgiler öğretmenlerinin, yüksek lisans mezunu sosyal bilgiler öğretmenlerine göre medyanın, değer çatışmasının ve şiddet kültürünün artmasına daha fazla etki ettiğini düşündükleri tespit edilmiştir. Aynı zamanda sosyal bilgiler öğretmenlerinin medyayı kullanma sürelerine göre görüşlerinde anlamlı bir farklılık olduğu anlaşılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle, medyayı kullanma süresi artıkça medyanın, kültür yozlaşması ve değer çatışmasına neden olduğu görüşü azalmaktadır. Araştırmanın sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin, medyada yer alan içeriklerin toplumların özgün kültürel yapılarının yozlaşmasına yol açtığı ve toplumsal birlikteliği sağlamada çok önemli bir yere sahip olan değerlerimizin, medyanın etkisiyle birlikte kuşaklar arasında değer çatışmalarının yaşanmasına neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the social studies teachers' views on the effects of media on cultural degeneration and value conflict. The research is a descriptive study in which mixed design consisting of both qualitative and quantitative studies is applied. The universe of this research consists of a total of 842 social studies teachers, 760 in public and 82 in private secondary schools in Mersin in the academic year 2020-2021 377 social studies teachers aiming to represent this universe were determined as the sample of the study. The study group consisted of 24 social studies teachers working in 8 different schools in 4 central districts of Mersin. The maximum diversity sampling method was used in determining the study group. The data of this study were obtained by both qualitative and quantitative methods. A questionnaire and semi-structured interview form about culture corruption and value conflict were prepared based on the findings of similar studies examined to collect the data of the research. Descriptive analysis technique was used in the interpretation of the data collected through interviews with social studies teachers. For the analysis of the survey data, the SPSS program was used, and the data were analyzed using descriptive statistical test techniques. In the study, it is seen that there is a significant difference in the views of the social studies teachers with undergraduate and graduate degrees from the participating groups. It has been determined that undergraduate social studies teachers think that the media has a greater effect on the increase of value conflict and the culture of violence compared to the social studies teachers with a master's degree. At the same time, it was understood that there is a significant difference in the views of social studies teachers according to the duration of using the media. Based on the findings obtained, the view that the media causes culture degeneration and value conflict decreases as the duration of using the media increases. As a result of the research, it was concluded that the content in the media caused the corruption of the original cultural structures of societies and that our values, which have a very important place in ensuring social cohesion, cause value conflicts between generations with the influence of the media.