Sultanbeyli Sultan Alparslan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinin Fatih Projesi'nde internet ve sosyal medya kullanımı
Using internet and social media within Fatih Project among teachers at Sultanbeyli Sultan Alparslan Professional and Technical Anatolian High School
  1. Tez No: 524697
  2. Yazar: ŞEYDA KUBİLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırma, İstanbul ilindeki Sultanbeyli Sultan Alparslan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi'nde görev yapan kadrolu öğretmenlerin İnternet ve sosyal medya kullanımı, etkileşimli tahta kullanımları, medya okuryazarlığı dersi alıp almamaları, tablet bilgisayar kullanımları, sosyal medyanın olumsuz etkileri konusunda bilgileri ve bu olumsuzluklardan etkilenip etkilenilmediği ile FATİH Projesi'nde sosyal medyanın sınırlandırılması hakkındaki görüşleri belirlenmiş ve bu değişkenlerin kişisel bilgilere göre (cinsiyet, yaş grubu, alan/branş ve meslekî kıdem) nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Ayrıca öğretmenler kendi aralarında alan/branş maddesine göre kültür dersi öğretmenleri, meslek dersi öğretmenleri ve okul yöneticileri olarak 3 gruba ayrılmıştır. İlgili ankette yer alan tüm maddeler, bu 3 gruba göre sınanmıştır. Tarama modelindeki bu araştırmaya okulda kadrolu olarak görev yapan 62 öğretmen katılmıştır. Araştırma için öğretmenlere araştırmacının hazırladığı 24 maddelik anket (Ek 1) uygulanmıştır. Anketteki 24 madde için tek tek frekans ve yüzdelerine ait çizelgeler oluşturulmuştur. Değişkenler hem tek başlarına hem de cinsiyet, yaş grubu, alan/branş ve meslekî kıdemlerine göre ilişkili ya da farklı olup olmama durumuna dair sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effects of Internet and social media usage, interactive board usage, media literacy lessons, tablet computer usage, negative effects of social media on the teachers of Sultanbeyli Sultan Alparslan Vocational and Technical Anatolian High School in Istanbul and whether they are affected by these negativities and FATİH Project, the opinions about the limitation of social media were determined and how these variables differed according to personal information (gender, age group, field/branch and Professional seniority). Furthermore, according to the field/branch, teachers divided into 3 groups as culture lesson teachers, vocational lesson teachers and school administrators. All the items in the survey were tested according to these 3 groups. This research in the screening model was attended by 62 teachers working in the school. A 24-item survey (Annex 1) prepared by the researcher was applied to the teachers for the research. The charts for individual frequencies and percentages were created for the 24 items in the survey. Variables have been tested both on their own and as to whether they are related or not according to gender, age group, field/branch and Professional seniority.