İkinci ve üçüncü derece internal hemoroidlerin tedavisinde lastik bant ligasyonu ile hemoroidektominin karşılaştırılması
Comparison of rubber band ligation and hemorrhoidectomy in the treatment of second and third degree hemorrhoids
  1. Tez No: 70085
  2. Yazar: İLYAS BAŞKONUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAYRİ ERKOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
7. BÖLÜM ÖZET Hemoroidler, benign anorektal hastalıklar arasında en yayguı olanıdırlar. Etyolojik neden, anal kanalda normalde bulunan anal yastıkların destek sistemlerinin zayıflaması sonucu prolabe olmaları ve defekasyon sırasındaki zorlanma ile semptomatik hale gelmeleridir. Rektal kanama ve prolapsus en sık görülen semptomlardır. internal hemoroidlerin klasik tedavisi hemoroidektomidir. Ancak son yıllarda hastanede yatış gereksinimim ortadan kaldırmayı, komplikasyonları azaltmayı, işgücü kaybım minimuma indirmeyi ve maliyeti düşürmeyi amaçlayan cerrahi dışı, anestezisiz uygulanan tedavi metodları güncellik kazanmaya başlamışlardır. Bu yöntemlerden birisi olan LBL, internal hemoroidlerin kaidelerine sıkı bir şekilde lastik bantlar yerleştirilmesi ile pakenin nekroze olup düşmesini ve mukozanın internal sfînktere fîksasyonunu sağlayan bir metoddur. Bu tez çalışmasında, ikinci ve üçüncü derece internal hemoroidlerin tedavisinde LBL ile MMMH yöntemleri çeşitli yönlerden karşılaştırılarak sonuçlan tartışıldı. Çalışmanın sonunda; aynı seansta tek veya multipl LBL uygulanan olgularda MMMH yapılanlara göre müdahale sonrasında özel durumlar dışında hastanede yatış gerekmediği, semptomatik rahatlamanın daha erken ortaya çıktığı, işgücü kaybının daha kısa süreli olduğu, komplikasyonlann daha az görüldüğü, müdahaleyi başarılı bulan ve şikayetlerinin tekrarı halinde aynı yöntemi yine tercih edebileceğim ifade eden olguların daha büyük çoğunluğu oluşturdukları saptandı. 107
Özet (Çeviri)
8. BÖLÜM SUMMARY Hemorrhoids are the most common among the benign anorectal diseases. The aetiological cause is that due to weakness of support system of anal cushions which are of normal anatomic structures. They become prolabe and when forced during defecation take a symptomatic nature. Rectal bleeding and prolapsus are the most observed symptoms. The classical treatment of internal hemorrhoids is hemorrhoidectomy. However, during recent years some nonsurgical methods of theraphy without anaesthesia have gained popularity aiming to eliminate the necessity of hospitalization, to reduce the complications, to minimize the loss of workforce and to pull the cost down. Rubber band ligation is one of those methods which has been made by placing rubber bands to the base of the hemorrhoidal piles to make necrosis and fixation to the internal sphincter. In this study, RBL and MMMH are compared from different aspects for treating 2nd and 3rd stage of internal hemorrhoids and the results were discussed. At the end of the study, it is suggested that the cases whom were applied RBL have had prompt symptomatic relief, could start working in a very short time, have no need to hospitalization except special conditions and have rather lower complications according to the cases of MMMH group. In addition, the number of cases who found the intervention successful and who said to prefer the same method incase their complications reoccur were higher in the RBL group man MMMH group. 108