Üniversitelerarası kadın basketbol 1.liginde oynayan basketbolcuların sezon öncesi sekiz haftalık kombine antrenman uygulaması sonrası bazı biyo-motor özelliklere ve şut isabet oranları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of intercollegiate women's basketball 1st place on some bio-motor characteristics and shooting accuracy after the pre-season eight-week combined training practice
  1. Tez No: 700853
  2. Yazar: MUSTAFA SACİT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı; Üniversitelerarası Kadın Basketbol 1.liginde oynayan basketbolcuların sezon öncesi sekiz haftalık kombine antrenman uygulaması sonrası bazı biyo-motor özelliklere ve şut isabet oranları üzerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmaya 32 kadın basketbolcu gönüllü olarak yer almışlardır. Deney grubu basketbolcuların (n=16) yaş ortalamaları 20,5±1,5 yıl; boy uzunluğu 169,2 ± 6,9 cm ve vücut ağırlığı; 65,3 ± 11,6 kg' ve kontrol grubu basketbolcuların (n=16) yaş ortalamaları 20,1± 1,8 yıl; boy uzunluğu 171,81 ± 6,03 cm ve vücut ağırlığı; 67,13 ± 7,4 kg' dır. Araştırmada“boy uzunluğu”,“vücut ağırlığı”,“5 m,10 m,15 m,20 m ve 25 metre”sürat değerleri, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve şınav, süreye karşı gövde dayanıklılık, basketbol branşına özgü 25 metre V Cut (kat) sürat , basketbol sahasında 2 sayılık, 3 sayılık şut , serbest atış ve wattbike pro bisiklet üzerinde 6-30 sn anaerobik güç değerleri tespit edilmiştir. Antrenman periyodu iki ay (8 hafta), haftada da beş gün ve günde de 2 saat olarak programlandı. Antrenman içerikleri uygulatıcı tarafından temel program esas alınarak basketbol branşına özgü driller farklı varyasyonlar ile araştırmada yer alan katılımcılara uygulatılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (17.0) paket programında tekrarlı ölçümler varyans analizinde (Repeated measures anova) zamanXgrup etkileşimi ve simple effect değerlendirilmesi yapıldı. Sonuç olarak, Tekrarlı ölçümler ANOVA veri analizi sonuçlarına göre, müdahale programı öncesi ve sonrası gruplarda meydan gelen farklılık birbiri ile karşılaştırıldığında“5 m,10 m,15 m,20 m ve 25 metre”sürat değerleri, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve şınav, süreye karşı gövde dayanıklılık, basketbol branşına özgü 25 metre V Cut (kat) sürat , basketbol sahasında 2 sayılık, 3 sayılık şut , serbest atış ve wattbike pro bisiklet üzerinde 6-30 sn anaerobik güç değişkeni boyutunda gruplar arasında fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur. Grupların kendi içinde ön test ve son test değerleri karşılaştırıldığında deney grubunun“5 m,10 m,15 m,20 m ve 25 metre”sürat değerleri, sağlık topu fırlatma, durarak uzun atlama, 1 dakika mekik ve şınav, süreye karşı gövde dayanıklılık, basketbol branşına özgü 25 metre V Cut (kat) sürat , basketbol sahasında 2 sayılık, 3 sayılık şut , serbest atış ve wattbike pro bisiklet üzerinde 6-30 sn anaerobik güç değerlerinde ölçümleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.Sonuç olarak; elde edilen veriler ışığında, kombine antrenman modellemesinin etkisinin pozitif yönde katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to examine the effects of basketball players playing in the Intercollegiate Women's Basketball 1st league on some bio-motor characteristics and shot hit rates after eight weeks of combined training before the season. 32 female basketball players took part in the research voluntarily. The mean age of the experimental group basketball players (n=16) was 20.5±1.5 years; height 169.2 ± 6.9 cm and body weight; 65.3 ± 11.6 kg' and the mean age of the control group basketball players (n=16) was 20.1±1.8 years; height 171.81 ± 6.03 cm and body weight; It is 67.13 ± 7.4 kg. In the research,“height”,“body weight”,“5 m, 10 m, 15 m, 20 m and 25 meters”speed values, medicine ball throwing, standing long jump, 1 minute sit-ups and push-ups, trunk endurance against time, basketball Anaerobic power values of 6-30 seconds were determined on 25 meters V Cut (floor) speed, 2-point, 3-point shot in the basketball court, free throw and wattbike pro bike specific to the branch. The training period was scheduled for two months (8 weeks), five days a week and 2 hours a day. The training contents were applied to the participants in the research with different variations of the drills specific to the basketball branch based on the basic program by the practitioner. In the evaluation of the data, timeXgroup interaction and simple effect were evaluated in the repeated measures variance analysis (Repeated measures anova) in the SPSS (17.0) package program. As a result, according to the results of repeated measures ANOVA data analysis, when the differences in the groups before and after the intervention program were compared with each other,“5 m, 10 m, 15 m, 20 m and 25 meters”speed values, medicine ball throwing, standing long jump, 1 minute sit-ups and push-ups, trunk endurance against time, basketball specific 25 meters V Cut (floor) sprint, 2-point, 3-point shot in the basketball court, free throw and 6-30 seconds anaerobic power variable on wattbike pro bike. statistically significant. When the pre-test and post-test values of the groups were compared, the speed values of“5 m, 10 m, 15 m, 20 m and 25 meters”of the experimental group, medicine ball throwing, standing long jump, 1 minute sit-ups and push-ups, trunk endurance against time, It has been determined that there is a statistically significant difference between the measurements of 25 meters V Cut (floor) speed specific to the basketball branch, 2-point, 3-point shooting in the basketball court, free throw and 6-30 seconds anaerobic power values on the wattbike pro bike. As a result; In the light of the data obtained, it is seen that the effect of combined training modeling contributes positively.