BESYO öğrencilerinin genel beslenme ve sporcu beslenmesi bilgi düzeylerinin incelenmesi (Mardin Artuklu Üniversitesi BESYO örneği)
Investigation of general nutrition and sports nutrition knowledge levels of BESYO students (Mardin Artuklu University BESYO example)
  1. Tez No: 700886
  2. Yazar: ABDURRAHİM KALAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OZAN ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yapılan bu çalışmada Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bölümlerinde öğrenim gören üniversite öğrencilerinin genel beslenme ve sporcu beslenmesi bilgi düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Mardin Artuklu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda öğrenim gören 206 kişi katılım sağlamıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgi Formu”,“Beslenme Bilgi Formu”ve“Sporcu Beslenmesi Bilgi Formu”kullanılmıştır. İlk bölümde kullanılan kişisel bilgi formu öğrencilerin yaş, cinsiyet, bölüm ve sınıf gibi demografik bilgilerini saptamaya yönelik sorulardan oluşmaktadır. Genel beslenme bilgi formunda 10, sporcu beslenmesi bilgi formunda da 10 soru olmak üzere toplamda 20 sorudan oluşan bilgi formu uygulanmış, elde edilen veriler doğru ve yanlış verilen cevaplar üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada; elde edilen verilerin sayısal değerlerle ifade edilebilmesi için, veriler bilgisayar ortamına aktarılarak, SPSS 24.0 paket programı yardımıyla istatistiksel analizleri yapılmıştır. Demografik bilgilere ait değişkenlerin ortaya koyulması amacı ile yüzde ve frekans değerleri kullanılmış olup, bu değişkenlerin analizinde ise ki-kare (x^2) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the general nutrition and sports nutrition knowledge levels of university students studying at Mardin Artuklu University, Department of Physical Education and Sports. In the 2020-2021 academic year, 206 people studying at Mardin Artuklu University School of Physical Education and Sports participated in the research. In this study,“Personal Information Form”,“Nutrition Information Form”and“Athlete Nutrition Information Form”were used as data collection tools. The personal information form used in the first part consists of questions to determine the demographic information of the students such as age, gender, department and class. There are 20 questions in total, 10 questions in the general nutrition information form and 10 questions in the sports nutrition information form. The data obtained were evaluated based on the correct and incorrect answers. In the research; In order to express the obtained data with numerical values, the data were transferred to the computer environment and statistical analyzes were made with the help of SPSS 24.0 package program. Percentage and frequency values were used to reveal the variables of demographic information, and the chi-square (x^2) t-test was applied in the analysis of these variables.