Müzik öğretmeni adaylarının müziksel ifade terimlerini tanıyabilme durumlarının incelenmesi
Analysis of music teacher candidates´ recognizing the terms of musical expressions
  1. Tez No: 700885
  2. Yazar: GÜRKAN OKUYUCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının müziksel ifade terimlerini tanıyabilme konusundaki başarı düzeylerini incelemektir. Tarama modelindeki bu araştırmada, veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından uzman görüşleri alınarak bir başarı testi geliştirilmiştir. Geliştirilen başarı testi, gerekli izinler alındıktan sonra 8 üniversitede, 776 müzik öğretmeni adayına uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, müzik öğretmeni adaylarının genel başarısının yeterli düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Mezun oldukları lise türlerine göre sınıflandırılan müzik öğretmeni adaylarının müzik alt yapılı liselerden mezun olanların, müzik alt yapısı olmayan liselerden mezun olanlara göre daha başarılı olduğu ve lisans düzeylerine göre sınıflandırılan öğrencilerin her sene gelişim göstererek eğitim süreçlerini sürdürdükleri görülmektedir. Müzik öğretmeni adayları, enstrüman gruplarına göre sınıflandırıldıklarında ise Batı Müziği enstrümanı çalanların Türk Müziği enstrümanı çalan öğrencilere göre daha başarılı oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the success level of music teacher candidates in recognizing musical expression terms. In this research in the screening model, as a data collection tool, a success scale was developed by taking expert opinions by the researcher. The developed success scale was applied to 776 music teacher candidates in 8 universities after obtaining the necessary permissions. As a result of the research, it was concluded that the overall success of the music teacher candidates was sufficient. The music teacher candidates classified according to the types of high schools they graduated from and it's observed that the students graduated from high schools with music backgrounds are more successful than the others. Also it's concluded that the students who are classified according to their undergraduate levels continue their education processes by improving each year. When the music teacher candidates were classified according to instrument groups, it was concluded that those who played the Western Music instrument were more successful than the students who played the Turkish Music instrument.