Sosyal inşacı yaklaşıma göre 2001 sonrasında yeniden inşa edilen Afganistan'ın dış politikası
Foreign policy of Afghanistan, reconstructed after 2001 according to the social constructive approach
- Tez No: 700887
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
11 Eylül saldırıları sonrasında Afganistan'a askeri müdahalede bulunan ABD, burada istikrarlı, modern bir ulus-devletin inşa edilmesi için Taliban karşıtı Kuzey İttifakı'nı desteklemiştir. Afganistan'ın“yeni”yönetimi bir yandan demokratik bir cumhuriyet rejimi tesis etmeye çalışırken bir yandan da Taliban ile mücadeleye devam etmiştir. Başta ABD olmak üzere uluslararası kamuoyundan ciddi destek alan Afganistan İslam Cumhuriyeti'nde dönüşüm çabaları istenilen sonucu vermekten oldukça uzak kalmıştır. Bir buçuk asırdır muasırlaşmaya/modernleşmeye çalışan Afganistan, kronik sorunlarının nüksetmesinden dolayı arzuladığı dönüşümü sağlayamamıştır. Biri çağı yakalamaya çalışan ve modernleşmeyi temsil eden, diğeri muhafazakarlığı savunan ve gelenekselciliği temsil eden iki kimlik arasında sıkışan Afganistan'da mücadelenin nasıl sonuçlanacağı belirsizliğini korumaya devam etmektedir. Bu çalışmada, bir yandan devleti yeniden inşa ederken öte taraftan yeni bir kimlik de inşa etmeye çalışan Afganistan'ın dış politikası sosyal inşacı bakış açısıyla analiz edilecektir
Özet (Çeviri)
The United States, which intervened militarily in Afghanistan after the September 11 attacks, supported the anti-Taliban Northern Alliance to build a stable, modern nation-state there. The“new”administration of Afghanistan, while trying to establish a democratic republic regime, continued to struggle with the Taliban. The transformation efforts in the Islamic Republic of Afghanistan, which received serious support from the international community, especially the USA, remained far from giving the desired result. Afghanistan, which has been trying to modernize / modernize for a century and a half, could not achieve the desired transformation due to the recurrence of its chronic problems. The outcome of the struggle in Afghanistan, which is stuck between two identities, one of which is trying to catch up with the era and representing modernization, the other defending conservatism and representing traditionalism, continues to be uncertain. In this study, Afghanistan's foreign policy, which is trying to reconstruct the state while trying to build a new identity, will be analyzed from a social constructivist perspective.