2003 Irak işgali sonrası Irak'ta Şii kimliğinin değişim sürecinde iç ve dış faktörlerin etkisi
The implications of domestic and foreign factors on the transition process of Shia identity in Iraq after 2003 invasion
- Tez No: 700889
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından Irak'ın siyasal hayatında köklü bir takım değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu süreçteki en önemli değişikliklerden biri ise Şiiliğin siyasallaşmasıdır. Son döneme kadar yalnızca bir inanç sistemini ifade eden bu kavram, ABD'nin Irak'ı işgalinin ardından bir siyasal kimlik niteliği kazanmıştır. Şiiliğin siyasal bir kimlik olarak inşasında dış etkenlerin rolü oldukça kuvvetlidir. Bu siyasallaşma sürecinin hem iç politikada hem de dış politikada önemli sonuçları olmuştur. Şiiliğin siyasallaşması özellikle Irak'ın iç dengelerini köklü bir biçimde değişikliğe uğratmıştır. Irak'taki toplumsal çatışmanın ve siyasal bölünmenin derinleşmesine tanıklık edilmiştir. Dış politikada ise Tahran'ın Şii kimliği aracılığı ile Bağdat'a yönelik uyguladığı dış politikayı farklı bir mecraya taşımaya çalıştığı görülmüştür. Bu çalışmada, mezhepsel bir kimlik olarak Şiiliğin siyasallaşma süreci Konstrüktivist bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Böylece, bu kimliği oluşturan iç ve dış faktörler incelenmiş ve bu kimliğin Irak'ın kuruluşundan itibaren ülkenin siyasi, ekonomik, toplumsal ve askeri yaşamındaki yeri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the US invasion, a number of radical changes occurred in the political life of Iraq. One of the most important changes in this process is the politicization of Shi'ism. This concept, which until recently only expressed a belief system, gained a political identity quality after the US invasion. The role of external factors in the construction of Shi'ism as a political identity is very powerful. This period of politicization has had important consequences in both domestic and foreign policy. In particular, the politicization of Shi'ism has radically changed the internal balance of Iraq. The deepening of the social conflict and political division in Iraq is witnessed during this period. Whereas in foreign policy, Tehran's efforts of moving its policy towards Baghdad with its Shiite identity to a different medium are witnessed. In this study, the process of politicizing Shiism as a sectarian identity is discussed from a constructivist point of view. Thus, the internal and external factors that constitute this identity were examined and the place of this identity in the political, economic, social and military life of the country was evaluated since the establishment of Iraq.