Osmanlı son döneminde İslamcı fikirler ve mütefekkirler (1876-1922)
Islamic ideas and intellectual in the last Ottoman period (1876-1922)
  1. Tez No: 700888
  2. Yazar: BÜNYAM ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dünyada yaşanan siyasi ve ideolojik gelişmelere bağlı olarak XIX. yüzyılda devleti bir arada tutmak ve yaşatmak amacıyla Osmanlı Devleti'nde çeşitli fikir akımları ve reform programları gündeme gelmişti. Bu akımlardan birisi de bu tezde ele alınan İslamcılık akımıydı. Konu, bu çalışmada üç bölüm halinde incelenmektedir. Birinci bölümde son yüzyılda Osmanlı Devleti'nde görülen Osmanlıcılık, Türkçülük, Batıcılık, Merkeziyetçilik, Adem-i Merkeziyetçilik, Sosyalizm ve İslamcılık genel hatlarıyla açıklanmaktadır. İkinci bölümde tüm İslam beldelerinde modern İslamcılık fikrinin temellerini atan Cemaleddin Efgani, Muhammed Abduh, Reşid Rıza, Muhammed İkbal ve Seyyid Ahmed Han gibi düşünce adamlarının fikirleri hakkında bilgi verilmektedir. Üçüncü bölümde Osmanlı'nın kurtuluşu için İslamcılık fikrini savunan Ahmed Hilmi, Mustafa Sabri Efendi, Said Nursi, Mehmed Akif, Babanzade Ahmed Naim, Elmalılı Muhammed Hamdi, İzmirli İsmail Hakkı, Mehmed Ali Ayni, Ömer Ferid, Kazanlı Halim Sabit, Musa Kazım ve Said Halim Paşa gibi dönemin önemli şahsiyetlerinin hayatları, fikirleri ve eserleri, Osmanlı Arşivi, İslami kaynaklar ile dönemin dergi, gazete vb. kaynaklarından faydalanılarak ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Depending on the political and ideological developments in the world, various ideas and reform programs were on the agenda in the Ottoman Empire in order to keep the state together and keep it alive in the 19th century. One of these ideas was the Islamism movement discussed in this thesis. The subject is examined in three parts in this study. In the first part, Ottomanism, Turkism, Westernism, Centralization, Decentralization, Socialism and Islamism, which were seen in the Ottoman Empire in the last century, are explained in general ways. In the second part, information is given about the ideas of thinkers such as Cemaleddin Efgani, Muhammed Abduh, Reşid Rıza, Muhammed İkbal and Seyyid Ahmed Khan, who laid the foundations of modern Islamism in all Islamic regions. In the third part, The lives, ideas and works of important personalities of the period such as Ahmed Hilmi, Mustafa Sabri Efendi, Said Nursi, Mehmed Akif, Babanzade Ahmed Naim, Elmalılı Muhammed Hamdi, İzmirli İsmail Hakkı, Mehmed Ali Ayni, Ömer Ferid, Kazanlı Halim Sabit, Musa Kazım and Said Halim Pasha, are tried to be put forward by making use of the sources such as the Ottoman Archive, Islamic sources and the journals and newspapers of the period and so on.