Panel resimlerindeki yapısal problemler ve konservasyon önerileri
Structural problems and conservation recommendations for panel paintings
- Tez No: 700912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu çalışmada, panel resminin ahşap zemin materyalinin yapısını ve doğasını anlamak amaçlanarak yola çıkılmıştır. Bu doğrultuda da tez metninin içindeki genel akış belirlenmiştir. Ahşabın anatomisi açıklanarak, doğası gereği oluşan problemler ve zemine uygulanan konservasyon yöntemleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu çalışmada, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonu'nda bulunan Şükriye Dikmen'e ait“Vazoda Çiçekler”ve Halil Dikmen'e ait“Nü”isimli kontrplak üzerine yağlıboya tabloları incelenmiştir. Bu tablolarla ilgili analizler yapılarak müdahale önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the structure and behavior of the wooden surface materials of panel paintings. Layout of this thesis is structured to reflect the underlying mechanisms involved. Natural structure of the wooden panels is discussed to examine possible problems that could surface and conservation techniques that would be applicable to remedy such problems are presented. Two oil paintings on plywood panels, Şükriye Dikmen's“Flowers in a Vase”and Halil Dikmen's“Nu”from Mimar Sinan Fine Arts University - Istanbul Museum of Painting and Sculpture are examined, technically analysed and conservation recommendations are presented.