Hint altkıtasında yaşayan Türk toplulukları için tarihten günümüze yapay üst kimlik belirleme çalışmaları: Mugallar-Karluklar-Türkler
Definitions of the Turkish upper-identity in Indian subcontinent: Mughals, Qarluqs, Turks
- Tez No: 700918
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KANKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Türk Dünyası denildiğinde genellikle Türkçe konuşan Türk topluluklarının yaşadıkları yerler kasedilmektedir. Bu anlayışın dışında kalan, ana dilleri yaşadıkları ülke ya da bölgenin dili olan Türk toplulukları da bulunmaktadır. Bu durumda olan Türk topluluklarının önemli bir kısmının, Türk kimliğini muhafaza etmesine rağmen Türkçe konuşan Türk Dünyasının ilgi alanından uzak kaldığı da görülmektedir. Bu şekildeki Türk toplulukları, yaşadıkları ülkelerin ya da uluslararası araştırmacıların hep ilgi alanında olmuşlardır. Bu topluluklarla ilgilenen kişi, kurum ya da kuruluşlar, bu toplulukları tanımlama çalışmaları da yapmışlardır. Varlık mücadelesi veren bu Türk asıllı topluluklar, kendilerini tanımlama konusunda toplumsal hafızanın etkisi ve kendi dışındaki ilgililerin tanımlamaları arasında şaşkınlık yaşamışlar, karışıklıklar ortaya çıkmıştır. Tarihin seyri ve bulundukları coğrafyalardaki hasmane tutumlar, bazen kendilerini gizleme zaruretini de ortaya çıkarmıştır. Böyle durumlarla ve zorluklarla karşılaşan Türk toplulukları, toplumsal hafızayı canlı tutmuş, sahip olunan soysal bilgiler, nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Anadolu'da pek rastlamadığımız soy kütüğü geleneğine sahip olan bu topluluklarda soyla ilgili bilgiler yazılı hale de getirilmiştir. Soy kütüğü anlayışı konusunda zayıf olan Türk asıllı topluluklar, kendilerini tanımlama konusunda başkalarının etkisinde daha fazla kalmışlardır. Hedef topluluklar olan Hindistan ve Pakistan'da yaşayan Türk asıllı topluluklarla ilgili olarak hem kendi tanımlamaları hem de başkalarının tanımlamaları neticesinde üç farklı Türk üst kimliği ortaya çıkmıştır. Bu coğrafyada yaşayan Türk topluluklarının bazıları kendilerine üst kimlik olarak Türk demekte, Türk üst kimliği altında kabileler, boylar, alt boylar şeklinde varlıklarını devam ettirmektedirler. Daha çok başkalarının yaptığı tanımlamaların etkisinde kalan Türk topluluklarının bir kısmı da Mugal üst kimliğini benimsemişler, kendilerini Mugal kabilesi, Mugal boyu ya da alt boyu şeklinde sınıflandırmışlardır. Bir başka üst kimlik olarak da Karluk üst kimliği kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Generally the places inhabitated by the Turkish speaking Turkic communities are meant while describing the Turkic World. Apart from this understanding, there are Turkish communities whose mother tongues are the languages spoken in the countries or regions they live in. Despite retaining their Turkish identity a significant part of these Turkish communities has remained out of the scope of interest of the Turkish speaking Turkic world. The Turkish communities of this form have always been the focus of the countries they live in or the international researchers. The individuals, institutions or organizations interested in these communities have also made studies to identify these communities. Fighting for their existence these communities of the Turkic origin have remained confused between the social memory identifying them and identifications made by others without their consent and confusions have been created. The course of history and hostile attitude of the geographies they lived in has sometimes necessitated them to hide themselves. The Turkish communities facing such situations and hardships kept their social memory alive and transmitted their ancestral knowledge from one generation to another generation until today. Besides this information these communities have retained the tradition of writing their genealogical tree and other information related to their roots however this tradition generally does not exist in Anatolia. The communities of the Turkish origin with a weak knowledge of their family tree have remained under the influence of the others regarding their identification. As a result of the identification of the target communities of the Turkish origin and others living in India and Pakistan three different Turkish upper-identities have emerged. Some of the Turkish communities living in this geography call themselves“Turk”as their upper-identity while the other tribes under the Turkish upper-identity continue their existence with their Turkish surnames. Some of the Turkish communities who remained under the influence of the identifications of the others have adopted their upper-identity as Mughal and classify themselves as Mughal as their upper-identity beloging to the Mughal dynasty. Another upper-identity used is“Karluq”.