Öğrencilerin uzaktan eğitim öğrenme sürecine ilişkin hazırbulunuşluk ve beklentilerinin öğreme sürecine ilişkin memnuniyetlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of distance education applications onlearning levels of secondary school students
  1. Tez No: 700940
  2. Yazar: ÖMER TEVETOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY AKÇADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Araştırmanın amacı ortaöğretim öğrencilerinin uzaktan eğitim süreçlerine hazırbulunuşluk düzeyleri ile uzaktan eğitim süreçlerinde öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmada veriler toplanırken tabakalı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Maltepe ilçesinde bulunan ortaöğretim kurumlarında eğitim alan toplam 17134 öğrenci oluşturmaktadır. İlçe büyüklüğü ve 17134 öğrenciye ulaşmanın ekonomik zorluğu ve zaman güçlüğü göz önünde bulundurularak araştırmanın örneklemi 389 öğrenciyle sınırlandırılmıştır. Veri toplama aracı olarak Gülbahar (2012) tarafından geliştirilen“E-Öğrenme Sürecine İlişkin Hazırbulunuşluk ve Beklenti Düzeyi Ölçeği”ve yine Gülbahar (2012) tarafından geliştirilen“E-Öğrenme Sürecine İlişkin Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak verilere ait frekans ve yüzde dağılımları alınmıştır. Öğrencilerin uzaktan eğitim süreçlerine hazırbulunuşluk düzeylerinin belirlenmesi için aritmetik ortalama ve standart sapma istatistiki değerleri kullanılmıştır. Verilerin basıklık ve çarpıklık değerlerine bakılarak homojen dağılım sergiledikleri tespit edilmiştir. Bu bağlamda değişkenler arasındaki farklılığı ortaya koyabilmek için ikili karşılaştırmada parametrik testelerden t-Testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlı bulunması durumunda hangi gruplar arasında olduğunun tespiti için post-hoc LSD testi uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between the readiness levels of secondary school students for distance education processes and their learning levels in distance education processes. In this study, stratified sampling method was used while collecting data. The population of the research consists of a total of 17134 students studying in secondary education institutions in Maltepe district. The sample of the research was limited to 389 students, considering the size of the district and the economic and time difficulties of reaching 17134 students. The“Readiness and Expectation Level for the E-Learning Process Scale”developed by Gülbahar (2012) and the“Satisfaction Scale for the E-Learning Process”developed by Gülbahar (2012) were used as data collection tools. In the analysis of the data, firstly, the frequency and percentage distributions of the data were taken. The arithmetic mean and standard deviation statistical values were used to determine the readiness levels of the students for the distance education processes. It was determined that the data exhibited a homogeneous distribution by looking at the kurtosis and skewness values. In this context, t-Test, one of the parametric tests, was used in pairwise comparison, and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in the comparison of more than two groups in order to reveal the difference between the variables. If the differences were found to be significant, the post-hoc LSD test was applied to determine between which groups there were differences.