Kuvvetlendirilmiş ve çok katlı dokuma yüzey tasarımı eğitiminde web destekli bir uygulama
A web assisted application in the education of strengthened and multiplied weaving surfaces design
  1. Tez No: 278190
  2. Yazar: ZEYNEP BALKANAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Eğitim ve Öğretim, Crafts, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın amacı, uygulama ağırlıklı ?Dokuma Teknolojisi II? dersinin türetimci çoklu ortam öğrenme kuramına dayandırılarak, etkileşimli web destekli eğitim metodu ile öğretiminin planlanması, bu kapsamda kullanılan görsel ve işitsel unsurların öğrenci başarısına etkisinin araştırılmasıdır.Bu araştırmada son test kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Bu modelleme ile klasik yöntem ve uzaktan destekleyici eğitim yöntemi arasında öğrenme niteliği açısından bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Uzaktan destekleyici eğitim ve geleneksel eğitim alan öğrencilerin akademik başarılarında farklılıklar ve bu farklılıkların önem derecesini tespit etmek için nicel veri toplama ve analiz tekniklerinden yararlanılmıştır.Araştırma, deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki öğrenci grubuyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama, 2008-2009 eğitim öğretim yılı güz döneminde 3. sınıfa devam eden, Dokuma Teknolojisi I dersini alarak başarılı olmuş öğrencilerle yürütülmüştür. İnternet kullanım imkânına sahip 20 deney grubu öğrencisine web destekli eğitim yöntemi, 20 kontrol grubu öğrencisine ise geleneksel yöntem uygulanmıştır. Dersin uygulamalı bölümü ve sınavlar yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Uygulama 14 hafta (1 dönem) boyunca devam etmiştir.Ders içeriği ve ders konuları temel alınarak derse ilişkin bilişsel ve psikomotor alan ile ilgili hedef ve hedef davranışları belirlenmiştir. Deney ve kontrol gruplarını belirlemek amacıyla hazırbulunuşluk testi hazırlanmış ve uygulanmıştır. Dokuma Teknolojisi II dersi konularına ilişkin görsel ve işitsel materyal hazırlanmış ve web destekli öğretim modeli oluşturulmuştur.Araştırma sürecinde, deney grubu öğrencilerine web destekli öğretim modelini içerik, kullanım ve görsel açıdan değerlendirmek amaçlı ?web sayfası değerlendirme formu?, deney ve kontrol grubu öğrencilerine ara sınav ve dönem sonu sınavı, sunum dosyasının değerlendirmesi için ?Dokuma Teknolojisi II dersi sunum dosyası değerlendirme ölçeği? ve uygulamaları haftalara göre takip edebilmek için hazırlanan ?gözlem formu? uygulanmıştır. Bulgular istatistiksel olarak incelenmiş, gruplar arasındaki farkın anlamlılığına t testi ile bakılmıştır.Araştırma bulgularına göre, deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin bilişsel ve psikomotor alan hedef ve hedef davranışlarına ulaşma düzeyi ve genel başarı puanları değerlendirildiğinde deney grubu öğrencilerinin başarısının az farkla önde olduğu görülmüştür. Ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Bu sonuca göre web destekli eğitimin geleneksel eğitim yöntemine bir alternatif olabileceği ortaya konmuştur.Bu araştırma ile web ve internet teknolojilerinin, uygulama ağırlıklı derslerde de uygulanabilirliği ortaya konmuş ve öğretime olan katkısı gösterilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında web destekli eğitim uygulamalarına yönelik ve ileride yapılabilecek bilimsel araştırmalara dair öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to plan the teaching of practice-based ?Weaving Technology II? course based on the generative multimedia learning theory by interactive web assisted education method and to examine the effects of visual and auditory elements used in this scope on student?s success.Experimental pattern of the terminal test control groups are used in this study. By this modelling, it is investigated whether there is a difference between conventional method and supportive distance learning method in educational quality. To determine the differences of academic success of the students taking courses by supportive distance learning method and conventional method, and the level of importance of these differences, qautitative data collection and analysis method are used.The study is practised on two student groups as experimental and control. The application is carried out with student who were on 08-09 fall semester of 3. year and successfully taken the `Weaving Technology I? course. Having the opportunity of internet use, 20 students of experimental group have received the web assisted education method, while 20 students of control group have received the conventional method. Applied part and exams of the course are fulfilled face to face. Application continued for 14 weeks (1 semester).A goal and target behaviour are determined related to the cognitive and psychomotor area based on content and subject of the course. Preliminary test is prepared and applied in order to determine the experimental and control groups. Visual and auditory materials are prepared related to the subjects issued in `Weaving Technology I? and web assisted teaching model is formed.During the study, ?web page evaluation form? is given to experimental group students to evaluate the web assisted teaching model from the aspect of content, use and visuality; both experimental and control group students are given mid-term and final exams; ?Weaving Technology II course presentation file evaluation scale? is prepared to evaluate the presentation file; and ?observation form? is prepared to follow the practises by the weeks. The collected data analyzed statistically and significance of the differences between groups is studied through t-test.According to the outcome of the study, as the reached level of cognitive and psychomotor area goal and target behaviours of experimental and control group students considered with their scores, it is seen that the success of experimental group students is slightly forward. However, this difference is not found significant statistically (p>0,05). Considering this result, it is concluded that web assisted education could be an alternative to conventional education method.This study points out the applicability of internet technologies to practice-based courses and it?s contribution to education. Relative to the obtained data, suggestions are presented intended for the web assisted education applications and scientific researches to be made in advance.