Restoranların iç mekan çocuk oyun alanlarında kullanıcı memnuniyeti: Antalya ili örneği
User satisfaction in indoor playgrounds of restaurants: The case of Antalya, Turkey
- Tez No: 700939
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YÜCEDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekansal Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Günümüz restoranlarında hizmet kalitesini en iyi seviyeye çıkarmak için işletmelerin rekabetçiliği hızla artmaktadır. Bu da restoran işletmelerinin, yiyecek içecek sektöründe devamlılığını sağlayabilmeleri ve öne çıkabilmeleri için kullanıcı tercihlerine önem vermelerini gerektirmektedir. Bu anlamda, kullanıcıların hizmete dayalı seçimlerinde en önemli faktörlerden biri de ailedir. Çocuklu aileler için başlıca restoran tercih kriteri restoranın çocukların ilgisini çekici ve iyi vakit geçirmelerine yardımcı oyun alanlarına sahip olmasıdır. Ebeveynleri yemek yerken çocuklar kendilerine özel tasarlanmış oyun alanlarında oynamaktan oldukça memnun olmaktadır. Böylece restoran işletmecileri müşteri yelpazesine çocuklu aileleri de dahil edebilmektedir. Bu bağlamda, restoranların iç mekanlarında oyun alanı bulundurmaları kullanıcı memnuniyetini sağlamak ve tekrar tercih edilebilmek için kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın amacı; restoranlarda bulunan iç mekan oyun alanlarının tasarım ve fonksiyonel özelliklerini, bu alanlardan çocuklu ailelerin memnuniyetlerini ve ayrıca bu alanların restoran atmosferine ve kullanıcı tercihlerine etkilerini tespit etmektir. Bu amaçla, Antalya kentinden örneklenen üç restoranın iç mekan çocuk oyun alanlarında incelemeler ve tespitler yapılmış, çocuklu ailelere anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; bir restoranın iç mekan oyun alanına sahip olması kullanıcıların restoranı tercih etme kararına olumlu etki yaptığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, mevcut oyun alanları tasarımlarının iyileştirilmesi ve tüm yaş gruplarına hizmet etmesi amacıyla aktif ve eğitici oyun bölümlerinin eklenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Sonuç olarak, oyun alanı tasarımı restoran tasarımı ile birlikte planlanmalı ve çocuk dostu restoranlar hem menüleri ile hem de çocuklar için tasarlanan mekan özellikleri ile diğer restoranlara göre farklarını ortaya koymalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, the competitiveness of businesses has rapidly increased in order to improve the service quality of the restaurants. This requires restaurant businesses to pay attention to user preferences in order to ensure their continuity and prominence in the food and beverage industry. In this sense, one of the most important factors in the service-based selection of the users is the family. The main restaurant preference criteria for families with children is that the restaurant has playgrounds that attract children and help them have a good time. While their parents are eating, children are very pleased to play in specially designed playgrounds. Thus, restaurant managers can include families with children in their customer range. In this context, it is inevitability for restaurants to have playgrounds in their interior space in order to ensure user satisfaction and to be preferred again. The aim of this study is to determine the design and functional characteristics of indoor playgrounds in restaurants, the satisfaction of families with children from these areas, and also the effects of these areas on the restaurant atmosphere and the user's preferences. For this purpose, examinations and determinations were made in the indoor playgrounds of three restaurants sampled from Antalya, and a survey was applied to families with children. According to the results obtained from the survey, it was concluded the fact that a restaurant with an indoor playground has a positive effect on the users' decision to prefer the restaurant. In addition, it was understood that the existing playground designs should be improved and the active and educational game sections should be added to serve all age groups. In conclusion, the design of the playground should be planned together with the restaurant design, and the child-friendly restaurants should exhibit their differences with both their menus and the space characteristics designed for children compared to other restaurants.