II. Dünya Savaşı sürecinde ulusal gazetelere verilen ilan ve reklamlar çerçevesinde Türk toplumunda tüketim alışkanlıkları ve değişimleri
Ii. consumption habits and changes in Turkish society within the framework of posts and advertisements given on national newspapers during the World War
  1. Tez No: 700947
  2. Yazar: FATİH KURTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VEDAT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Dünyanın içinde bulunduğu savaş sürecinden uzak kalan Türkiye'nin 1939-1945 yılları arasındaki tüketim alışkanlıkları ve değişimleri incelenmiştir. Bu inceleme esnasında 1939-1945 yılları arasında yayımlanan Ulus ve Cumhuriyet gazetelerinin ilan ve reklam metinlerinin yanında adı geçen gazetelerin haber metinlerinden de faydalanılmıştır. 1939-1945 yılları arasındaki Türk toplumunun tüketim alışkanlıkları, günlük yaşamı, ekonomisi, eğitimi, sağlık alanlarındaki faaliyetleri ve daha birçok alanda kullanılan ürünlerin tüketimi ve bunların modernleşme sürecine olan katkısı ayrıntılı bir şekilde araştırılmıştır. Ulus ve Cumhuriyet gazetelerine verilen ilan ve reklam metinlerinde, tüketim ürünlerinin çeşitliliğine bakılarak Türk toplumunun modernleşme çalışmalarında kadın imajı ile de karşılaşılmıştır. Bu sebepten ötürü modernleşen Türk toplumunun öncüsü konumunda olan Türk kadınının günlük hayattaki aktif rolünün önemi tezde vurgulanmıştır. Ulus gazetesi Ankara'da yayımlanırken Cumhuriyet gazetesi İstanbul'da yayım hayatına devam etmiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde gazetelere verilen ürünlerin ilan ve reklam metinleri bir bakıma kent yaşamının ve kültürünün işleyişi hakkında önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the consumption habits and changes of Turkey, which is far from the war period the world is between the years 1939-1945 have been examined. During this investigation, the news texts of Ulus and Cumhuriyet newspapers published between 1939 and 1945, as well as the news texts of the aforementioned newspapers were used. The consumption habits, daily life, economy, education, health activities of Turkish society between 1939-1945 and the consumption of products used in many other areas and their contribution to the modernization process have been studied in detail. Looking at the diversity of consumer products in the advertisements and ad text given to Ulus and Cumhuriyet newspapers, the image of women has also been encountered in the modernization efforts of Turkish society. For this reason, the importance of active role of Turkish women in daily life, who is the pioneer of modernizing Turkish society, is emphasized in the thesis. While Ulus newspaper was published in Ankara, Cumhuriyet newspaper continued its publishing life in Istanbul. When evaluated in this respect, the ad text and advertisements of the products given to newspapers give important information about the functioning of urban life and culture in a way.