Sıçanlarda uzun dönem yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketiminin ön uyaran aracılı inhibisyon üzerine etkileri
Effects of long term high fructose corn syrup consumption on pre-pulse inhibition in rats
- Tez No: 700956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Neurology, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüksek fruktozlu mısır şurubunun birçok metabolik etkisinin yanında inflamasyonu tetiklediği ve sinir sistemi üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu bilinmektedir. Birçok nöropsikiyatrik hastalıkta bozulan duyusal kapılama mekanizması hem insanlar hem de kemirgenlerde akustik irkilme refleksinin ön uyaran aracılı inhibisyonu testi ile ölçülmektedir. Çalışmanın amacı, Wistar Albino sıçanlarda (n=30) yüksek fruktozlu mısır şurubu (YFMŞ) içeren sıvının 20 hafta süresince ad libitum şekilde tüketilmesinin duyusal kapılama mekanizmasını gösteren bir test olan ön uyaran aracılı inhibisyon testi üzerine olan etkisini değerlendirmektir. Çalışmada; %11'lik yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren sıvı (n=10), %12'lik sukrozlu sıvı (n=10) ve normal su (n=10) tüketen denekler karşılaştırılmış ve şekerli sıvıları tüketen gruplarda ön uyaran aracılı inhibisyonun istatistiksel olarak anlamlı şekilde bozulmadığı gösterilmiştir (p>.05). Ancak istatistiksel olarak anlamlı olmasa bile sukrozlu sıvı tüketen grupta ön uyaran aracılı inhibisyon değerlerinde diğer gruplara göre azalma ve irkilme değerlerinde artma görülmüştür. Diğer yandan en fazla sıvı tüketimi ve en az gıda tüketimi mısır şurubu grubunda olmuştur. Su tüketen grupta ise gıda tüketimi diğer gruplara göre daha fazla iken sıvı tüketimi düşüktür. Yine sukroz grubu, her ne kadar deney başında düşük ağırlık ortalamasına sahip ise de deney sonunda en fazla kilo alan grup olmuştur.
Özet (Çeviri)
Besides many metabolic effects of high fructose corn syrup, it is known that it triggers inflammation and has negative effects on the nervous system. The sensory gating mechanism, which is impaired in many neuropsychiatric diseases, is measured by the test for pre-pulse inhibition of the acoustic startle reflex in both humans and rodents. The aim of the study was to evaluate the effect of ad libitum consumption of high fructose corn syrup-containing (HFCS) solution for 20 weeks on the pre-pulse inhibition test, which is a test showing the sensory gating mechanism, in Wistar Albino rats (n=30). In the study; Subjects consuming 11% high fructose corn syrup solution (n=10), 12% sucrose solution (n=10) and water (n=10) were compared and it was found that pre-pulse inhibiton does not deteriorate in any way in the groups consuming sugary solution (p>.05). However, even if it was not statistically significant, a decrease in pre-pulse inhibition values and an increase in startle values were observed in the group that consumed sucrose solutions compared to other groups. On the other hand, the highest liquid consumption and the least food consumption were in the corn syrup group. In the group that consumes water, food consumption is higher than the other groups, while liquid consumption is low. Again, although the sucrose group had a low average weight at the beginning of the experiment, it was the group that gained the most weight at the end of the experiment.