Sıçanlarda uzun dönem yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketiminin davranışsal etkileri
Behavioral Effects of Long Term High Fructose Corn Syrup Consumption in Rats
  1. Tez No: 645810
  2. Yazar: FULYA UYSALOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, birçok şekerleme, yiyecek ve içeceğin içinde bulunan ve yaygın olarak tüketilen yüksek fruktozlu mısır şurubunun (YFMŞ-55) sıçanlardaki sensorimotor kapılama üzerine olan etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla, 7 haftalıktan itibaren 10 hafta boyunca erkek Wistar Albino sıçanlar %11'lik YFMŞ-55 solüsyonu, %12'lik sukroz solüsyonu veya içme suyu ile ve normal pelet ile su/gıdaya serbest erişimleri olacak şekilde beslenmiştir. Çalışmaya her grupta 9 sıçan olmak üzere toplam 27 sıçan dâhil edilmiştir. Sensorimotor kapılamanın değerlendirilmesi için ön uyaran aracılı inhibisyon (ÖUAİ) testi kullanılmıştır. Deney boyunca sıçanların vücut ağırlıkları, pelet ve sıvı tüketimleri ölçülmüştür. Veriler, tekrarlanan ölçümlerde karma desenli varyans analizi veya tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the effects of high fructose corn syrup (HFCS-55), which is found in many confectionery, foods and beverages and commonly consumed, on sensorimotor gating in rats. For this purpose, male Wistar Albino rats were fed with ordinary pellet and either with 11% HFCS-55 solution, 12% sucrose solution or drinking water ad libitum from 7 to 17 weeks old. A total of 27 rats including 9 rats in each group were included in the study. Prepulse inhibition (PPI) test was used to evaluate sensorimotor gating. Body weight, pellet and fluid consumption of the rats were measured throughout the experiment. Data were evaluated using mixed analysis of variance in repeated measures or one-way analysis of variance.