Keratokonuslu hastalarda sistemik inflamatuar yanıtın bazı serum inflamatuar biyomarkerleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of systemic inflammatory response in patients with keratoconus by some serum inflammatory biomarkers
  1. Tez No: 700963
  2. Yazar: MUHAMMET UTKU UZDİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Keratokonus (KK), belirgin görme bozukluklarına yol açabilen, düzensiz astigmatizmaya neden olan lokalize incelme ve dikleşme ile karakterize korneanın ektatik bir hastalığıdır. Etiyolojisinde birçok faktörün yanında inflamasyon da yer almaktadır. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO), lenfosit/monosit oranı (LMO), monosit/yüksek dansiteli lipoprotein kolesterol (HDL-c) oranı (MHO), fibrinojen/albumin oranı (FAO), fibrinojen/prealbumin oranı (FPO), CRP/prealbumin oranı (CPO) sistemik inflamasyonun yeni potansiyel belirteçleridir. Bu parametrelerin KK hastalarında değerlendirilmesi, keratokonusun sistemik inflamasyon ile ilişkisinin açıklanması amaçlandı. Yöntemler: Çalışmaya Ocak 2019-Ağustos 2020 tarihleri arasında takipli olan ya da yeni tanı alan KK'lı 57 hasta dahil edildi. Bilinen göz ve sistemik hastalığı olmayan 34 sağlıklı olgu kontrol grubu olarak seçildi. Retrospektif olarak yapılan bu çalışmadaki olguların göz muayene bulguları, klinik ve laboratuvar parametreleri dosya kayıtlarından ve laboratuvar arşivlerinden elde edildi. Hasta grubu Amsler-Krumeich sınıflandırması ile KK evrelerine ayrıldı. Keratokonus grubu evrelerine göre kendi içinde ve kontrol grubu ile istatiksel analizlerle karşılaştırıldı. Bulgular: Keratokonus ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0,919, p=0,685). NLO (p=0,765), LMO (p=0,124), MHO (p=0,549), FAO (p=0,755), FPO (p=0,182) ve CPO (p=0,231)'nun ortalama değerleri hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel açıdan farklı olmadığı bulundu. Yine bu parametrelerin Kmax ve kornea incelmesi ile anlamlı ilişkisi olmadığı saptandı. KK grubunun 3 alt grubuna ait ortalamalar kontrol grubu ile karşılaştırıldığında Kruskal-Wallis H testi ile istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Alt gruplar arasında yapılan karşılaştırmada da anlamlı bir fark görülmedi (p>0,05). Sonuç: Oksidatif stres ve sistemik inflamasyonun göstergeleri olarak kabul edilen NLO, LMO, MHO, FAO, FPO, CPO değerlerinin, KK'lı hastalarda değişiklik göstermediği v gözlemlendi. Sistemik inflamasyonun KK hastalığına etkisini açıklamak için bu değerlerin kullanılamayacağı düşünüldü. KK hastalığı ile sistemik inflamasyonun arasındaki ilişkinin aydınlatılabilmesi için daha fazla sayıda hastanın katıldığı, prospektif, randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Keratoconus (KK), which can cause significant visual disturbances, is an ectatic disease of the cornea that causes irregular astigmatism and is characterized by localized thinning and steepening. In its etiology, besides many factors, inflammation also takes place. Neutrophil/lymphocyte ratio (NLO), lymphocyte/monocyte ratio (LMO), monocyte/high density lipoprotein cholesterol (HDL-c) ratio (MHO), fibrinogen/albumin ratio (FAO), fibrinogen/prealbumin ratio (FPO), CRP/prealbumin ratio (CPO) are new potential markers of systemic inflammation. It was aimed to evaluate these parameters in KK patients and to explain the relationship between keratoconus and systemic inflammation. Methods: Between January 2019 and August 2020 fifty seven patients with KK who were followed up or newly diagnosed were included in the study. Thirty four healthy subjects with no known eye or systemic disease were selected as the control group. Eye examination findings, clinical and laboratory parameters of the subjects in this retrospective study were obtained from file records and laboratory archives. The KK group was divided into stages by using the Amsler-Krumeich classification. The keratoconus group was compared within itself according to the stages and with the control group by statistical analysis. Results: There was no significant difference between the keratoconus and control groups in terms of age and gender (p=0.919, p=0.685, respectively). The mean values of NLO (p=0.765), LMO (p=0.124), MHO (p=0.549), FAO (p=0.755), FPO (p=0.182) and CPO (p=0.231) were not found to be statistically different between the patient and control groups. Furthermore, these parameters were not found to be significantly related to Kmax and corneal thinning. When three subgroups of the KK group were compared to the control group, the Kruskal-Wallis H test revealed no statistifically significant differences between the avarages. The differences between the avarages of the subgroups were also found to be nonsignificant. vii Conclusion: It was observed that NLO, LMO, MHO, FAO, FPO, CPO values, which are considered as indicators of oxidative stress and systemic inflammation, do not change in patients with KK. It was concluded that these values cannot be used to explain the effect of systemic inflammation on KK disease. Prospective, randomized controlled studies with more patients are needed to elucidate the relationship between KK disease and systemic inflammation.