Keratokonus hastalarında oküler aberasyonların wavefront analizör ile değerlendirilmesi
Evaluation of ocular aberrations with wavefront analyzer in keratoconus patients
  1. Tez No: 297502
  2. Yazar: ERDİNÇ UKŞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Keratokonus, genellikle korneanın merkezinde veya merkezin biraz altında incelme ve konik korneanın öne doğru bombeleşmesi ile giden, nonenflamatuar korneal bir bozukluktur. Korneadaki yapısal değişiklikler sonucu, yüksek myopi ve astigmatizma meydana gelerek görme kalitesi bozulmaktadır.Keratokonus özellikle verimli çağdaki genç yaş grubundaki hastalarda görülmesi, hayat kalitesi ve verimliliği olumsuz etkilemesi nedeniyle dikkat çekici bir hastalıktır. Korneal topografi şu anda riskli korneaların tanımlanmasında altın standarttır. Çalışmamızda keratokonus tanısı, topografik olarak santral veya parasantral dik alanların görülmesi, bu alanlarda korneanın incelmesi ve keratometrik değerin ? 47,2 D olması ile konuldu.Kornea yüzey incelemesinde son adımlardan biri olan ve gözdeki total aberasyonları saptayarak ideal görüntüyü elde etmeyi hedefleyen bir teknoloji olarak adını duyuran wavefront analizörlerle keratokonuslu hastalar üzerinde de farklı çalışmalar yapılmıştır. Keratokonuslu hastaların korneasında yüksek sıralı aberasyonların, özellikle de koma benzeri aberasyonların normal gözlere oranla belirgin olarak yüksek olduğu kaydedilmiştir.Bu çalışmadaki amacımız wavefront analizör ile keratokonus taramasında artış gösterdiği bilinen aberasyonları değerlendirerek farklı görme rehabilitasyonu yöntemlerini (kontakt lens, gözlük, keratoplasti) kendi aralarında ve normal kontrol grubu ile kıyaslamakta kullanmaktı.Çalışmamız kapsamında keratokonus tanısı alıp gözlük kullanan veya herhangi bir görmeye yardımcı aygıt kullanmayan, ortalama yaşları 33,31±9,4 olan 8 erkek 8 kadın toplam 16 olgunun seçilmiş 16 gözü çalışmamızda grup I'i oluşturdu. Keratokonus nedeniyle sert gaz geçirgen kontakt lens kullanan ortalama yaşları 27,25±7,5 olan 9 erkek 7 kadın toplam 16 olgunun rasgele seçilmiş 16 gözü grup II'yi oluşturdu. Keratokonus nedeniyle keratoplasti yapılmış ortalama yaşları 32,88±9,08 olan 9 erkek 7 kadın toplam 16 olgunun seçilmiş 16 gözü grup III'ü oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Keratoconus is a chronic noninflammatory disorder which usually presents with central or inferior paracentral corneal thinning and protrusion. These structural changes result in high myopia and astigmatism causing decreased visual quality.Keratoconus usually affects young people at their active and productive years influencing their quality of life and efficiency. Currently corneal topography is the gold standart for the diagnosis of keratoconus and detection of risky corneas. In our study keratoconus was diagnosed by demostrating central or paracentral steep areas topographically, corneal thinning in these areas and keratometric values >47,2 D.The wavefront analyzer is a recent technology measuring total or corneal aberrations of the eye which hinder optimal vision. High-order aberrations, especially coma-like aberrations have been more frequently observed in keratoconus patients than in normal eyes.The aim of this study was to evaluate aberrations of keratoconus patients with the wavefront analyzer and compare the effect of different visual rehabilitation methods (glasses, contact lenses, keratoplasty) with normal healthy eyes.Group 1 consisted of 16 randomly chosen eyes of 8 male and 8 female keratoconus patients wearing glasses with a mean age of 33,31 (±9,4). Group 2 consisted of 16 randomly chosen eyes of 9 male and 7 female keratoconus patients with a mean age of 27,25 (±7,5). These patients of group 2 were rigid gas permeable contact lens users. Nine male and 7 female patients who had undergone penetrating keratoplasty comprised group 3. Group 3 patients had a mean age of 32,88 (±9,08). Finally group 4 consisted of 16 randomly chosen eyes of 10 male and 6 female healthy volunteers without any systemic and corneal diseases, with a mean age of 33,31 (±9,4).Patients with diabetes, with a history of ocular trauma, corticosteroids use, ocular surgery and with any corneal pathologies except keratoconus were not included in the study.Keratoconus group (group 1) and the control group were compared in terms of Zernike coefficients.