Penetran keratoplasti sonrası kornea biyomekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of corneal biomechanical properties following penetrating keratoplasty
- Tez No: 428834
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Penetran keratoplasti (PKP) uygulanmış ve kornea sütürleri alınmış olan keratokonus hastalarının, opere gözleri ile kontralateral opere olmayan gözlerinin, kornea biyomekanik özelliklerinin incelenmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Kornea, Kontakt Lens ve Oküloplasti Birimi'nde 10.10.2013-15.12.2015 tarihleri arasında bir gözüne PKP yapılmış, 15-61 yaşları arasında 35 hastanın 70 gözü dahil edildi. Hastaların, opere olan ve olmayan gözlerine ait kornea biyomekanik özellikleri prospektif olarak incelendi. Dahil edilme kriterlerini, eşlik eden sistemik veya oküler hastalık olmaması, kontakt lens kullanımı bulunmaması ve PKP dışında başka oküler cerrahi geçirmemiş olması oluşturmaktaydı. Tüm hastalara ayrıntılı oftalmolojik muayene yapıldı. Goldmann aplanasyon tonometri yöntemi ile intraoküler basınç (İOP) ölçümü ve Ocular response analyzer (ORA) cihazı ile kornea biyomekanik özelliklerinin dört ölçüm ortalaması alındı. Ayrıca Pentacam cihazı yardımı ile santral kornea kalınlığı (CCT) ölçümü yapıldı. Verilerin istatistiksel olarak incelenmesi SPSS 16 Windows paket programı kullanılarak yapıldı. Normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk-W testi ile değerlendirildi. Normal dağılıma uyan parametrik veriler, istatistiksel anlamlılık açısından bağımlı t testi testi, normal dağılıma uymayan veya non-parametrik veriler ise Wilcoxon signed ranks testi ile değerlendirildi. Korelasyon analizi için, normal dağılıma uyan parametrik verilerin analizi için Pearson korelasyon testi, normal dağılıma uymayan veya non-parametrik verilerin analizi için ise Spearman rho testi kullanıldı. Elde edilen grup içi İOP'ler arasındaki uyumluluk F testi ile değerlendirildi. P değerinin
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate corneal biomechanical properties of keratoconic eyes following penetrating keratoplasty and to compare the results with contralateral non-operated keratoconic eyes. METHODS: This prospective randomized clinical study was conducted in accordance with the tenets of the Declaration of Helsinki, with local ethical approval from Ege University. The study was carried out at Ege University School of Medicine, Ophthalmology Department. Informed consent for participation in this study was obtained from each patient. 35 keratoconus patients (70 eyes) with one eye underwent penetrating keratoplasty surgery because of advanced disease were enrolled in the study. Operated eyes were defined as Group-1 and contralateral eyes were defined as Group-2. Patients underwent a detailed ophthalmological examination and medical history review for exclusion of any ocular as well as systemic diseases. Patients who were using contact lenses during the study and those previously underwent any ocular surgery (eg. LASİK, clear corneal phacoemulsification, glaucoma or retinal surgery) apart from penetrating keratoplasty were not included in the study. Corneal hysteresis (CH), corneal resistance factor (CRF), corneal compensated intraocular pressure (İOP(cc)) and Goldmann correlated intraocular pressure (İOP(g)) were measured by ORA device. Intraocular pressure was also measured by using standard Goldmann applanation tonometry (İOP(apl)). Central corneal thickness (CCT) was measured by using Pentacam device The statistical analysis was performed using SPSS software for Windows version 16.0 (SPSS Inc, Chicago, Illinois, USA). Shapiro-Wilk-W test was performed to test normality of the data. The statistical significance of the parametric data was evaluated with the paired 𝑡-test. The statistical significance of the non-parametric data was evaluated with the Wilcoxon signed ranks test. Pearson correlation test was used for parametric data and Spearman rho test for non-parametric data in correlation analysis The reliability of intragroup İOPs [IOP(apl), IOP(cc) and IOP(g)] was evaluated by using F test.