Keratokonus butonlarında immünperoksidaz boyama yöntemi ile alfa-1 antitripsin düzeylerinin gösterilmesi
Demonstration of alpha-l antitrypsin levels in keratoconus butons by immunoperoxidase staining technique
- Tez No: 118887
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Keratokonus iki taraflı enflamasyonsuz kornea ektazisidir. Genel populasyonda yaklaşık 50-230/100000 sıklıktadır. Stromal incelme, epitelin bazal membranında demir birikimi ve Bowman tabakasında çatlaklar klasik histopatolojik özellikleridir. Çoğunlukla izole bir hastalık olmasına rağmen çeşitli sistemik ve oküler hastalıklarla birlikteliği tanımlanmıştır. Etiyolojisi bilinmemekle birlikte eşlik edebilen hastalıklar nedeniyle multifaktöriyel olduğu düşünülmektedir. Laboratuar çalışmaları, yıkıcı enzimlerin, proteaz inhibitörlerinin ve interlökin-1 sisteminin hastalığın patogenezinde rol oynayabileceğini göstermiştir. Proteazlar ve proteaz inhibitörleri arasındaki denge korneanın bütünlüğünü korumasında ve normal fonksiyonlarını yerine getirmesinde önemlidir. Alfa-1 antitripsin insan serumundaki majör proteaz inhibitörlerinden birisidir. Bu enzim aynı zamanda korneadada sentezlenir. Alfa-1 antitripsin düzeyindeki azalma korneadaki yıkım sürecini direkt olarak etkileyecektir. Bu çalışmada keratokonuslu hastalardan penetran keratoplasti sırasmda alman 16 korneada ve donorlerden alınan 5 korneada, alfa-1 antitripsin boyanma şekillerini göstermek için immünperoksidaz tekniğini uyguladık. Kontrollerle kıyaslandığında, keratokonus kornealanndaki boyanma yoğunluğunun, özellikle epitel tabakasında olmak üzere, daha az olduğunu gözledik İmmünperoksidaz tekniği kullanılarak bu çalışmada normal ve keratokonuslu kornealarda alfa-1 antitripsin'in varlığı gösterilmiştir. Ek olarak keratokonuslu kornealarda boyanma yoğunluğunun daha az olduğu bulunmuştur. Keratokonus kornealarında alfa-1 antitripsin düzeyinde gözlenen anormallikler, dokuya spesifik olarak bu enzimin sentezindeki azalmaya veya yıkımındaki artışa bağlı olabilir. 54
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Keratoconus is a bilateral noninflamatory corneal ectasia with an incidence of 50-230/ 100000 in the general population. Classic histopathologic features include stromal thinning, iron deposition in the epithelial basement membrane and breaks in Bowman's layer. Keratoconus is most commonly an isolated disorder, although several reports describe an association with systemic and ocular diseases. Etiology is unknown and likely multifactorial because of wide variety of associated diseases. Laboratory studies suggest a role for degradadive enzymes proteinase inhibitors, and interleukin-1 system in it's pathogenesis. The balance between proteinases and proteinase inhibitors is believed to play a significant role in maintaining normal integrity and normal function of cornea. Alpha- 1 antitripsin is a major protease inhibitor in human serum. It is also found and synthesized in cornea. A reduction in the alpha- 1 antitripsin level certainly would have direct impact on the degradation process of cornea. In this study, we performed immunoperoxidase technique to show the alpha- 1 antitrypsin staining patterns of the sixteen corneas obtained from keratoconus patient at the time of penetrating keratoplasty, and five corneas obtained from donors without any known ocular diseases. Compered with the controls, the staining in keratoconus corneas, especialy in the epithelial layer, was visibly reduced. Using immunoperoxidase techniques, the present study demonstrated alpha- 1 antitrypsin in normal and keratoconus corneas. This study revealed that the alpha- 1 antitrypsin staining pattern is decreased in corneas from patients with keratoconus. The abnormal inhibitor levels in keratoconus corneas may be due to a tissue specific decrease in biosynthesis and/or related to an increased degradation of this inhibitor. 55