Sıçanlarda abemaciclib uygulamasının nefrotoksisite ile ilişkisi: Kurkumin'in koruyucu etkisi
Relationship of abemaciclib administration with nephrotoxicity in rats: Protective effect of curcumin
- Tez No: 700967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜBEYİR HUYUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada Abemaciclib uygulamasının nefrotoksisite ile ilişkisi ve doğal bir antioksidan olan Kurkumin'in koruyucu etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın hayvan materyalini 40 adet wistar cinsi dişi sıçan oluşturdu. Sıçanlar sekizer hayvandan oluşan 5 gruba (Sahm, DMSO, ABEMA, KURK, ABEMA+KURK) rastgele ayrıldı. 28 gün boyunca Sahm grubuna boş gavaj, DMSO grubuna 150 μL DMSO, ABEMA grubuna 150 μL DMSO içinde çözünmüş 26 mg/kg/gün Abemaciclib, KURK grubuna 150 μL DMSO içinde çözünmüş 30 mg/kg/gün Kurkumin ve ABEMA+KURK grubuna 150 μL DMSO içinde çözünmüş 26 mg/kg/gün Abemaciclib ve 30 mg/kg/gün Kurkumin gavaj yoluyla verildi. Çalışma sonunda, anestezi altında sıçanların kanları ve böbrek dokuları alındı. Sıçan serumlarında ve böbrek doku homojenatlarında AQP1 ve 7, TNF-α, IL-1β, ICAM-1, IL-10 ve IL-37 düzeyleri ELİSA yöntemiyle tespit edildi. Bunlara ilave olarak serum örneklerinde böbrek fonksiyonlarının göstergesi olan Üre ve Kreatinin testleri spektrofotometrik yöntemle çalışıldı. Ayrıca Böbrek dokularında histopatolojik inceleme yapıldı ve Kaspaz-3, Bax ve Bcl-2 ekspresyon düzeyleri immünohistokimyasal olarak tespit edildi. Sonuçlar incelendiğinde ABEMA grubunda diğer gruplara göre AQP1 ve 7, antiinflamatuar sitokin IL-10 seviyeleri kısmen azalmış iken, pro- inflamatuar sitokinler TNF-α ve IL-1β, oksidatif stres göstergesi MDA ve apoptoz faktörleri Kaspaz-3 ve Bax/Bcl2 oranı ise artmıştı (p≤0.05). Ayrıca böbrek dokusunda glomerüler atrofi, tübüler epitelde nekroz ve inflamatuar hücre infiltrasyonuna bağlı doku hasarı gelişmişti. Ancak ABEMA+KURK grubunda ABEMA grubuna göre AQP1 ve 7 düzeyleri artmış, TNF-α, IL-1β, MDA, Kaspaz-3 düzeyleri ve Bax/Bcl2 oranı ise azalmıştı (p≤0.05). Bunlara ilave olarak ABEMA grubunda oluşan histopatolojik değişiklikler büyük oranda restore edilmişti. Sonuç olarak yatığımız bu çalışma, ratlarda Abemaciclib uygulamasının pro-inlamatuar sitokinlerde artış, artmış oksidatif stres ve apoptozun indüklenmesi yoluyla böbrek fonksiyonlarını ve histolojisini olumsuz etkileyebileceğini buna karşın Kurkumin terapisinin Abemaciclib'in nefrotoksik etkilerine karşı koruyucu olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the relationship of abemaciclib administration with nephrotoxicity and the protective effects of curcumin, a natural antioxidant. The animal material of the study consisted of 40 female Wistar rats. Rats were randomly assigned to 5 groups of eight animals each (SAHM, DMSO, ABEMA, KURK, ABEMA+KURK). The SAHM group received empty gavage, the DMSO group received 150 μL DMSO, the ABEMA group received 26 mg/kg/day abemaciclib dissolved in 150 μL DMSO, the KURK group received 30 mg/kg/day curcumin dissolved in 150 μL DMSO, and the ABEMA+KURK group received 26 mg/kg/day abemaciclib and 30 mg/kg/day curcumin dissolved in 150 μL DMSO by gavage for 28 days. At the end of the study, blood and kidney tissues of the rats were collected under anesthesia. The levels of AQP1 and 7, TNF-α, IL-1β, ICAM-1, IL-10, and IL-37 were determined in serum samples and kidney tissue homogenates of rats using the ELISA technique. In addition, the levels of urea and creatinine, which are indicators of kidney functions, were studied in serum samples using the spectrophotometric method. Furthermore, the kidney tissues were histopathologically examined, and the expression levels of Kaspaz-3, Bax, and Bcl-2 were immunohistochemically determined. The analysis of the results showed that AQP1 and 7, anti-inflammatory cytokine IL-10 levels were decreased, while pro-inflammatory cytokines TNF-α and IL-1β, oxidative stress indicator MDA and apoptosis factors Caspase-3 and Bax/Bcl2 ratios were increased in the ABEMA group compared to the other groups (p≤0.05). Moreover, there were glomerular atrophy in the kidney tissue, necrosis of the tubular epithelium, and tissue damage due to inflammatory cell infiltration. However, the levels of AQP1 and 7 were increased, while the levels of TNF-α, IL-1β, MDA, Kaspaz-3, and the Bax/Bcl2 ratio were decreased in the ABEMA+KURK group compared to the ABEMA group (p≤0.05). Furthermore, histopathological changes in the ABEMA group were extensively restored. In conclusion, this study demonstrated that the administration of abemaciclib in rats could negatively affect kidney functions and histology by increasing pro-inflammatory cytokines, increased levels of oxidative stress, and induction of apoptosis, whereas curcumin therapy might be protective against the nephrotoxic effects of abemaciclib.