Örtü altı biber yetiştiriciliğinde Frankliniella occidentalis'e karşı Orius laevigatus, Amblyseius swirskii ve Neoseiulus cucumeris 'in farklı kombinasyonlarının kullanım olanakları
Using posibilities of combinations of Orius laevigatus, Amblyseius swirskii and Neoseiulus cucumeris against frankliniella occidentalis in sweet pepper greenhouse
  1. Tez No: 700968
  2. Yazar: EKREM AYCAN ÇEVİKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de örtüaltı biber yetiştiriciliğinde önemli zararlara yol açan Batı çiçek tripsi [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysoneptera: Thripidae)]'ne karşı, avcı böcek Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) ile avcı akarlar Amblyseius swirskii (Athias-Henriot) (Acari: Phytoseiidae) ve Neoseiulus cucumeris (Oudemans) (Acari: Phytoseiidae)'in birbirleriyle birlikte ve ayrı olarak etkinlikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, Antalya-Aksu'da (Kurşunlu Köyü, Yörükler mevkii) 1000 m2'lik bir serada, 2016 ve 2017 yıllarında yürütülmüştür. Denemelerin karakterlerini ilaçsız kontrol, A. swirskii uygulaması, N.cucumeris uygulaması, O. laevigatus uygulaması, A. swirskii ve O. laevigatus uygulaması, N. cucumeris ve O. laevigatus uygulaması ve standart ilaç uygulamaları oluşturmuştur. Denemeler, tesadüf blokları deneme desenine göre, 3 tekerrürlü olarak kurulmuş ve her parsel 25 m2/150 adet fide içerecek şekilde oluşturulmuştur. Hem birinci hem de İkinci deneme sonucunda, en yüksek etki O. laevigatus ile A. swirskii'nin beraber uygulandığı parsellerde; en düşük etki ise ilaçsız kontrol parsellerinde tespit edilmiştir. Her iki yıldaki denemede de, O. laevigatus'un A. swirskii ile beraber uygulandığı parseller, iki avcının tek tek uygulandığı parsellerden daha etkili bulunmuştur. Sadece O. laevigatus uygulanan parsellerde, çiçekte trips popülasyonu kontrol altına alınabilirken, yapraktaki trips popülasyonuna karşı yeterli etki görülmemiştir. Sadece A. swirskii uygulanan parsellerde, her iki yıldaki denemelerde de yapraktaki trips popülasyonu kontrol altına alınmış ancak çiçekteki trips popülasyonu kontrol altına alınamamıştır. Sadece N. cucumeris uygulanan parsellerde, her iki yılda da yaprakta trips popülasyonu bir miktar baskı altına alınabildiyse de çiçekte hemen hemen hiç alınamamıştır ve sadece A. swirskii uygulanan parsellerden istatiksel olarak farklı ve daha etkisiz bulunmuştur. Standart ilaç uygulamaları ise O.laevigatus + A. swirskii parselinden daha başarısız bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of predatory mites Amblyseius swirskii (Athias-Henriot) (Acari: Phytoseiidae), Neoseiulus cucumeris (Oudemans) (Acari: Phytoseiidae) and predatory bug Orius laevigatus (Fieber) (Hemiptera: Anthocoridae) was evaluated individually and in a combination to control Western flower thrips [Frankliniella occidentalis (Pergande) (Thysoneptera: Thripidae)] which causes important damages on greenhouse sweet pepper production in Turkey. The study was carried out in a 1000 m² greenhouse which located in Antalya-Aksu (Kursunlu village, Yorukler district) in 2016 and 2017. The untreated, individual O. laevigatus application, individual A. swirskii application, individual N. cucumeris application, the combination release of O. laevigatus and A. swirskii, the combination release O. laevigatus and N. cucumeris and the standard insecticide applied plots were the treatments of the trials. The treatments were applied in a completely randomized block design in three replications and each plot consisted of 25 m² /150 plants. In the result of both first and second experiments, the highest efficacy was observed in the treatment which O. laevigatus and A. swirskii were applied in a combination; the lowest efficacy was observed in the untreated plots. The combination of O. laevigatus and A. swirskii were found more effective than the plots that the predators were applied individually. The enough efficacy was not observed on leaves while the thrips population were controlled in flowers, in the plots where O. laevigatus applied individually. In the plots that A. swirskii was individually applied, thrips population was controlled on leaves, but could not be controlled in the flowers in both years. In individually N. cucumeris applied plots, limited control was observed on the leaves however the thrips population could not be controlled in the flowers; additionally, it was observed that it was less effective and significantly different from individually A. swirskii applied plots. Standard insecticide applied plots were less effective than O. laevigatus and A. swirskii combination.