Design and implementation of the free fall test set with mobile Android application
Serbest düşme deneyi için bir deney seti ve mobil Android uygulamasının tasarımı ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 700970
  2. Yazar: ALİ BAHADIR AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, serbest düşme deneyi için bir deney cihazı tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Cihazı Bluetooth bağlantısı yoluyla kontrol etmek ve deney sonuçlarını sunmak amacıyla bir Android kontrol uygulaması geliştirilmiştir. Bu sonuçlar düşme süreleri, düşme sürelerinin kareleri, kısmen teorik düşme hızları ve bunların kareleri, bu ölçümlerin ortalamaları, teorik düşme süresi değeri, ölçülen düşme süresi değerinin teorik değerle karşılaştırması, ölçülen düşme süresi kullanılarak hesaplanan yerçekimi ivmesi değeri ve bu değerlerin çeşitli grafikleridir. Ayrıca, kullanıcı ID'lerinin kullanımıyla, kullanıcıları sıralamak ve birden çok öğrenci ya da grubun bir deney cihazı üzerinde birbirlerinin sırasını almadan veya çalışmasını bölmeden çalışabilmesini sağlamak amacıyla bir metod mobil kontrol uygulaması ve cihazın yazılımına dahil edilmiştir. Serbest düşme deneyi üzerinde yapılmış birtakım çalışmalar mevcuttur. Ancak bu çalışma, bir Android kontrol uygulamasına ve kullanıcıları sıralayan bir algoritmaya sahip olmasıyla bu çalışmalardan ayrılmaktadır. Herhangi bir bilgisayar ya da internet altyapısı gerekmeden ve her öğrenci ya da grup kendi mobil cihazlarıyla aynı deney cihazı üzerinde çalışabilir. Bu şekilde geliştirilen sistem serbest düşme deneylerini daha kolay ve ulaşılabilir hale getirebilir. Güncel Covid-19 salgınının dokunma yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Önerilen kullanım senaryosu cihaza harhangi bir fiziksel dış müdahale gerekmemesi ve her öğrenci ya da grubun kendi mobil cihazıyla deneylerini yapabilmesi sayesinde dokunma yoluyla bulaşları azaltarak daha sağlıklı bir deney sunma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a device for free fall experiment has developed and implemented. A mobile Android application is developed in order to control the device via Bluetooth connection and display results of experiments in terms of measured time values of fall, squares of measured time values, partly theoretically calculated fall velocities and their squares, means of these values, theoretical fall time, comparison of theoretical fall time with measured time value, gravitational acceleration value calculated using measured fall time and related graphs. Furthermore, a method for sorting users with user ID is developed in order to make multiple students or groups work on one experiment device without interrupting each other's experiments. There are some studies on free fall experimentation. However, this study has novelty of Android control application and user sorting algorithm. Since no computer or internet infrastructure is required and multiple groups can work on one setup with their mobile devices, usage of developed experiment device may make free fall experimentation easier, more feasible and accessible. Furthermore, considering worldwide known Covid-19 pandemic, described usage scenario may provide a healthier experimentation environment due to no external physical intervention is required to use the setup and every student or group can use their own mobile device without the transmission of disease by touch.