Sınıf öğretmeni adaylarının acil uzaktan eğitim sürecindeki yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve öz-yönetimli öğrenme becerilerinin incelenmesi
Investigation of lifelong learning tendencies and self-directed learning skills of primary school teacher candidates in the emergency distance education process
  1. Tez No: 778233
  2. Yazar: TUĞÇE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY AŞKIN TEKKOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KARABULUT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Aralık 2019'da COVID-19 pandemisi nedeniyle neredeyse tüm dünyada eğitim kurumlarına geçici süre ile ara verilmiş ve bununla birlikte okullar öğrencilerin eğitimlerine devam edebilmeleri için uzaktan eğitim sürecine geçmiştir. Bu hızlı geçiş, uzaktan eğitim deneyimi olan veya olmayan her eğitimci ve öğrenci için uzaktan eğitim yöntemiyle ders vermek veya almak zorunluluğuna dönüşmüştür. Bu süreçte öğrenciler kendi öğrenmelerinden sorumludur ve öğrenme süreçlerini planlar, izler ve değerlendirir. Uzaktan eğitim ile birlikte öğrencilerin öğrenmelerinin sorumluluğunu tecrübe etmelerine izin vermek, öz-yönetimli öğrenme becerileri kazanmalarına ve özgür öğrenenler olarak yaşam boyu öğrenmelerine yardımcı olur. Bu doğrultuda araştırmada acil uzaktan eğitim sürecindeki sınıf öğretmeni adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve öz-yönetimli öğrenme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma desenlerinden açıklayıcı sıralı desen olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutuna yönelik veriler, katılımcılara eğitim yılı başında ve sonunda ölçekler uygulanarak toplanmıştır. Nitel boyuta ilişkin veriler ise uygulama sonunda yarı yapılandırılmış görüşmeler yolu ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; 2020-2021 eğitim yılı güz ve bahar döneminde Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalında öğrenim görmekte olan birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf olmak üzere toplam 224 sınıf öğretmeni adayı oluşturmuştur. Araştırmada veriler“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”,“Öz-Yönetimli Öğrenme Becerileri Ölçeği”ve acil uzaktan eğitim sürecinde sınıf öğretmeni adaylarının görüşlerinin belirlenmesi amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu olmak üzere farklı veri toplama araçları ile toplanmıştır. Araştırma bulgularının genel değerlendirmesi yapıldığında uzaktan eğitim sürecinde sınıf öğretmeni adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ve öz-yönetimli öğrenme becerileri son test ortalama puanlarının ön test ortalama puanlarına göre daha yüksek olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öz-yönetimli öğrenme becerileri ölçeği alt boyutu olan öz-izleme boyutunda ise anlamlı bir farklılık bulunmuş, uzaktan eğitim sürecinin sınıf öğretmeni adaylarının öz-izleme becerilerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırma katılımcıları olan sınıf öğretmeni adaylarının uzaktan eğitime yönelik görüşleri incelendiğinde bu süreçte yaşam boyu öğrenmeleri ve kendi kendine öğrenmelerine dair olumsuz görüşlere sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçların yanı sıra sınıf öğretmeni adayları uzaktan eğitim sürecinin kendilerine ayıracak zaman bulabilmeleri, kişisel ve mesleki gelişim programlarına kolayca erişim sağlamaları ve kendi öğrenme ihtiyaçlarını belirlemeleri gibi yararları olduğunu belirtmiş ve bununla birlikte öğrenme ortamlarında etkileşimin az olması, kendi öğrenme süreçlerini planlayamama ve öz kontrollerini sağlayamama gibi zorluklarının olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In December 2019, due to the COVID-19 pandemic, educational institutions were temporarily suspended almost all over the world, and with this, schools switched to the distance education process so that students can continue their education. This rapid transition has turned into an obligation for every educator and student with or without distance education experience to teach or take courses with the distance education method. In this process, students are responsible for their own learning and plan, monitor and evaluate their learning processes. Allowing students to experience responsibility for their learning along with distance education helps them gain self-directed learning skills and learn for life as free learners. In this direction, it is aimed to investigation the lifelong learning tendencies and self-directed learning skills of primary school teacher candidates in the emergency distance education process. The research was designed as an explanatory sequential design, one of the mixed research designs used with quantitative and qualitative methods. Data on the quantitative dimension of the study were collected by applying the pre-test and post-test to the participants at the beginning and end of the education year. Data on the qualitative dimension were collected using a semi-structured interview form at the end of the implementation. The research was carried out with a total of 224 primary school teacher candidates, first, second, third and fourth grade, studying at Kastamonu University, Faculty of Education, Department of Primary Education in the fall and spring semester of 2020-2021 academic year. In the study, data were collected with different data collection tools, such as“Lifelong Learning Tendency Scale”,“Self-Directed Learning Skills Scale”and a semi-structured interview form in order to determine the opinions of candidates primary school teachers in the distance education process. When the general evaluation of the research findings was made, it was concluded that the lifelong learning tendencies and self-directed learning skills post-test average scores of the primary school teacher candidates in the distance education process were higher than the pre-test average scores, but there was no statistically significant difference. A significant difference was found in the self-monitoring dimension, which is the sub-dimension of the self-directed learning skills scale, and it was concluded that the distance education process improved the self-monitoring skills of the primary school teacher candidates. In addition, when the opinions of the primary school teacher candidates, who are the research participants, about distance education were examined, it was concluded that they had negative views on lifelong learning and self-learning in this process. In addition to these results, the primary school teacher candidates stated that the distance education process has benefits such as being able to find time for themselves, having easy access to personal and professional development programs, and determining their own learning needs. However, they stated that they had difficulties such as low interaction in learning environments, not being able to plan their own learning processes and not being able to provide self-control.