Halk sağlığı açısından vektörlerle mücadelede sürdürülebilirlik İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Sustainability in fighting with vectors in terms of public health the example of Istanbul Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 700995
  2. Yazar: AKİF ATALAY
  3. Danışmanlar: DR. ELİF DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Halk sağlığını tehdit eden vektörler ile mücadele dünyanın birçok yerinde devletler, yerel birlikler veya uluslararası kuruluşlar tarafından yürütülmektedir. Bu zararlıların tamamen yok edilmesi mümkün değildir. Ancak en uygun yöntemler dizisi kullanılarak kontrol altında tutulmaları mümkündür. Vektörlerle Mücadele sürdürülebilirlik temel yapı taşlarından olan çevresel, ekonomik ve sosyal yönleri temel alarak, ekosistemler üzerindeki negatif etkilerini ve halk sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini minimize ederken diğer yandan da etkin maliyet kontrolünde faydayı sağlamak üzere oluşturulmalıdır. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan vektörlerle mücadelede sürdürülebilirlik için öneri tablosu ve birim içi iyileştirme tablosu ve güçlü ve zayıf yönler oluşturularak, sorunlar ve çözüm önerileri belirlenmiş, bu sorunlara yönelik aksiyon planı ortaya çıkarılmıştır. Bu sonuçlara dayanarak uygulayıcıdan kaynaklanan hataların ve karşılaşılan sorunların en aza indirilmesi, iç ve dış paydaşlarla yapılan öneri planında kültürel ve fiziksel mücadelenin artırılarak çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve ekonomik etkinliğin artırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The fight against vectors that threaten public health is carried out by governments, local associations or international organizations in many parts of the world. It is not possible to completely eradicate these pests. However, it is possible to keep them under control using the most appropriate series of methods. Fighting with vectors should be created based on environmental, economic and social aspects, which are the basic building blocks of sustainability, to minimize the negative effects of negative effects on ecosystems on public health, while also providing benefit in effective cost control. In this study conducted in this context; in the fight against vectors made by İstanbul Metropolitan Municipality, a suggestion table for sustainability and an in-unit improvement table and strengths and weaknesses were created, problems and solution suggestions were determined, and an action plan for these problems was created. Based on these results, it is aimed to minimize the errors and problems encountered by the practitioner, to ensure environmental sustainability and to increase economic efficiency by increasing cultural and physical struggle in the proposal plan made with internal and external stakeholder.