Geleneksel basından dijitale geçiş sürecinde gazetecilik etik ilkelerinin değişim ve dönüşümü: New York Times örneği
Change and transformation of journalism's codes of conduct in media's transition from traditional to digital: the New York Times case
  1. Tez No: 701005
  2. Yazar: SELÇUK EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı gazetecilik meslek etiğinin güven üzerine etkisini New York Times gazetesi üzerinden açıklamaya çalışmaktır. Nitel araştırma yöntemiyle oluşturulan araştırmada örnek olay çalışması olarak New York Times incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme metodu benimsenmiş ve her biri farklı ülkeden olan 19 gazeteci ile uzaktan bire bir görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, betimsel ve içerik analizi yöntemine göre ele alınmıştır. Araştırma kapsamında: Haber sitelerinin gelir modellerine daha fazla odaklandığı, kamuoyunda güven konusundaki farkındalığın yükseldiği, gazetecilerin etik sorunlara karşı bilincinin arttığı ve haber merkezlerinin dijitalleşmeye yönelik dönüştürülmeye başlandığı saptanmıştır. Bu faktörlerden dolayı internet haberciliğinin geleceğinin son 10 yılda olduğu kadar problematik geçmemesi beklenmektedir. Katılımcıların“tarafsız yayıncılıktan”çok“güvenilir içeriğin”önemine vurgu yaptıkları belirlenmiştir. New York Times'ın internet ile geleneksel yayıncılığı başarılı şekilde koordine ettiği, internet ortamında okuyucuya ulaşmak için tüm araçları etkin şekilde kullandığı ve aldatıcı başlıklara başvurmadığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırmanın geleneksel basından dijitale geçiş sürecinde yaşanan etik sorunlara karşı izlenebilecek yolların bulunmasına katkı sağlaması da hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to explain the effect of journalism's codes of conduct on the concept of trust through the example of the New York Times. The New York Times was examined as a case study in the research created with the qualitative research method. The semi-structured interview method was adopted as the data collection tool and one-on-one interviews were conducted with 19 journalists, each from a different country. The interviews were handled according to the descriptive and content analysis method. It was found that news sites' focus is increasingly on more sustainable income models, public awareness for reliable content is growing, journalists' awareness of ethical issues is increasing and news centers are fully implementing digitalization processes. In light of these factors, internet journalism is not expected to be as problematic as it has been in the last 10 years. It was also noted that the participants emphasized the importance of“reliable content”rather than“objective publishing.”With the research, it was concluded that the New York Times successfully coordinated internet journalism with traditional media, effectively using all means at its disposal to reach the reader in the internet environment while not resorting to deceptive tactics. This research aims to contribute to efforts to find possible methods to successfully navigate through ethical dilemmas that may arise during the transition from traditional media to digital publishing.