Ankara yerel basınının yeni medyaya evrilme süreci üzerine bir analiz
An analysis on the evolution of Ankara local press to new media
  1. Tez No: 710173
  2. Yazar: HALİL METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma kapsamında Ankara'daki yerel gazetelerin gelenekselden dijitale evrilme süreci üzerine araştırmalar yapıldı. Ülkemiz genelinde yerel basının dijital ortamdaki işleyişini ele alan çalışmalar olmakla birlikte, Ankara yerel basını ile ilgili bu alanda herhangi bir çalışma tespit edilememiştir. Bu bağlamda, Başkent'teki yerel basınının internet ve sosyal medya kullanımına dair yetkinliğini ölçme amacıyla yapılan bu çalışma bir ilk olmanın yanında, Ankara'daki yerel basının gelişimi ve kısa tarihi ile ilgili içerdiği özgün bilgilerin yer alması ile bir kaynak işlevi de görmesi bakımından önemlidir. Bu çalışmada bilimsel araştırma yöntemlerinden 'Yapılandırılmış Görüşme' türü çalışma için uygun görüldü. Ankara'daki yerel gazeteler her ne kadar teknolojinin medya üzerindeki dönüştürücü etkisine ayak uydurmaya çalışsalar da, yönetimsel yapıları ve gelir modellerinden dolayı bu değişime tam manasıyla ayak uyduramamaları ortaya konmuştur. Çalışma, geleneksel basından yeni medyaya geçişi incelemiş ve bu evrilme sürecinin Ankara yerel basınında tam olarak sağlanamadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the researches have been carried out on the evolution of local newspapers in Ankara from traditional to digital. Although there are studies dealing with the functioning of the local press in the digital environment throughout our country, no study related to the Ankara local press has been identified in this area. In this regard, this study, which was carried out to measure the competence of the local press in the capital on the use of internet and social media, besides being a first, is important in terms of serving as a source with the original information it contains about the development and brief history of the local press in Ankara. In this study, the 'Structured Interview' type, one of the scientific research methods, was found suitable for the study. Although local newspapers in Ankara try to keep up with the transformative effect of technology on the media, it has been revealed that local newspapers cannot fully keep up with this change due to their administrative structures and income models. The study examined the transition from the traditional press to the new media and revealed that this evolution process could not be fully achieved in the Ankara local press.