Okul öncesi dönem kekemeliği olan ve olmayan çocukların ebevenylerinin kekemelik tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of stuttering attitudes of parents of preschool children with and without stuttering
  1. Tez No: 701013
  2. Yazar: AYŞENUR GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Toplumda kekemeliğe yönelik olumsuz tutumlar dünya çapında görülmektedir ve bu tutumların kekeleyen bireylere yönelik ön yargılara sebep olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra kekemeliği olan bireylere aşinalığın kekemelik tutumlarında olumlu etkisinin olduğu; kekeme bireyle temas halinde olanların diğerlerine göre daha olumlu tutumlar sergileme eğiliminde oldukları görülmektedir. Çalışmanın amacı Türk ebeveynlerinden, okul öncesi dönem kekeme çocuğu olan ve olmayan anne babaların kekemeliğe yönelik tutumlarını karşılaştırmaktır. Çalışmaya yarısı kekeme çocukların ebeveynlerinden oluşan toplam 362 katılımcı dahil edilmiştir. Bu katılımcıların kekemelik tutumları, POSHA-S'in (İnsan özellikleri kamuoyu anketi-kekemelik) Türkçe versiyonu kullanılarak ölçülmüştür. Sonucunda kekeme çocuğu olan ebeveynler POSHA-S veri tabanına göre daha olumlu tutumlar sergilerken, kekeme çocuğu olmayan ebeveynler daha olumsuz tutumlar sergilemişlerdir. Neredeyse tüm POSHA-S bileşenlerinde kekeme çocuğu olan ebeveynler, kekeme çocuğu olmayan ebeveynlere göre daha yüksek puanlar almışlardır. Ayrıca ebeveynlerin cinsiyetine göre ve çocuğun yaşına göre kekemelik tutumları farklılık göstermemiştir
Özet (Çeviri)
Negative attitudes towards stuttering are seen worldwide and it is known that these attitudes cause prejudices towards individuals who stutter. In addition, familiarity with individuals with stuttering has a positive effect on stuttering attitudes; It is seen that those who are in contact with the stutterer tend to exhibit more positive attitudes than others. The aim of the study is to compare the attitudes of Turkish parents with and without preschool stuttering children towards stuttering. A total of 362 participants, half of whom were parents of stuttering children, were included in the study. The stuttering attitudes of these participants were measured using the Turkish version of POSHA-S (Human characteristics public surveystuttering). As a result, parents with stuttering children exhibited more positive attitudes compared to the POSHA-S database, while parents without stuttering children exhibited more negative attitudes. On nearly all POSHA-S components, parents with stuttering children scored higher than non-stuttering parents. In addition, stuttering attitudes did not differ according to the gender of the parents and the age of the child.