Kekemeliği olan okul öncesi çocuklarda Denver II Gelişimsel Tarama Testi, TİFALDİ Testi bulgularının ve ebeveyn tutumunun değerlendirilmesi
Evaluation of Denver II Developmental Screening Test, TIFALDI Test findings and parents attitude in preschool children with stuttering
- Tez No: 563364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MÜJDECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada kekemeliği olan okul öncesi çocukların Denver II gelişimsel tarama testi, TİFALDİ testi performanslarının ve ebeveynlerinin çocuk yetiştirme tutumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya yaşları 4;00-4;11 arasında olan 20 kekeme çocuk; yaşları 5;00-5;11 arasında olan 20 kekeme çocuk ve yaşları 4;00-5,11 arasında olan 20 kekeme olmayan çocuk dâhil edildi. Tüm katılımcılara Denver II gelişimsel tarama testi, TİFALDİ ve ETÖ uygulandı. Denver II gelişimsel tarama testinde, yaşları 4;00-4;11 arasında olan kekeme çocukların % 30'u normal, %40'ı şüpheli, %30'u anormal sonuç alırken; yaşları 5;00-5;11 arasında olan kekeme çocukların % 50'si normal, %30'u şüpheli, %10'u anormal sonuç aldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the Denver II developmental screening test of preschool children with stuttering, the performance of TIFALDI test and attitude of parents during rasing their children. In this study 20 children aged 4;00-4;11 with stuttering, 20 children aged 5;00-5;11 with stuttering and 20 non–stuttering children aged 4;00-5;11 were included. Denver II developmental screening test, TIFALDI and PAS were applied to all participants. In the Denver II developmental screening test results: %30 of the stuttering children aged between 4;00-4;11 were normal, %40 were suspicious, %30 were abnormal, %50 of the stuttering children aged between 5;00-5;11 were normal, %30 were suspicious and %10 were abnormal.