Okul öncesi eğitim veren kurumlarda görev yapan öğretmenlerin, öğretmen yetkinlikleri ve iş ortamı stresleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 701014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışmakta olan öğretmenlerin, yetkinlikleri ve iş ortamı stresleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel tiptedir. Araştırma, İstanbul ili Anadolu Yakasında 2020-2021 yılında görevini sürdüren okul öncesi kurumlarda eğitim veren 56'sı kadın, 45'i erkek olmak üzere toplam 101 öğretmen üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Tatar (2020) tarafından geliştirilen A İş Stres Ölçeği-20 ve Özkahraman (2012) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Öğretmen Yetkinlik Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. KolmogorovSmirnov testi ile verilerin dağılımının normal olduğu görülmüştür. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatiksel metotların (ortalama, standart sapma, frekans) yanı sıra parametik veriler için T-testi ve OneWayAnova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the competencies of teachers working in preschool education institutions and work place stress. The research is of descriptive and cross-sectional type. The research was conducted on 101 teachers, 56 of who mare female and 45 of who maremale, who teach in preschool institutions in the Anatolian Side of Istanbul in 2020-2021. Personal Information Form preparedbytheresearcher, A JobStress Scale-20 developedby Tatar (2020) and Teacher Competence Scale adapted into Turkish by Özkahraman (2012) were used as data collection tools. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Distribution of data was found to be normal with the Kolmogorov Smirnov test. While evaluating the study data, besides descriptive statistical methods (mean, standarddeviation, frequency), T-test and OneWayAnova were used for parametric data.