Examining the relationship between psychological violence in intimate relationships and emotional eating with social support as the moderator variable
Yakın ilişkilerdeki psikolojik şiddet ve duygusal yeme arasındaki ilişkinin sosyal destek düzenleyici değişkeni ile birlikte incelenmesi
- Tez No: 701012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KOŞE DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, yakın ilişkilerdeki psikolojik şiddetin, duygusal yeme üzerindeki etkisinin, sosyal destek aracı değişkeni ile birlikte incelenmesidir. Bu amaçla, gerekli koşulları sağlayan 20-60 yaş arasıdaki 270 kadından elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden tüm katılımcılar; Demografik Bilgi Formu, Sosyal Destek Ölçeği, Yakın İlişkilerde Psikolojik Şiddet Ölçeği ve Türkçe Duygusal Yeme Ölçeğini yanıtlamıştır. Düzenleyicilik ve aracılık analizleri Hayes' SPSS Process Macro ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, yakın ilişkilerdeki psikolojik şiddet, duygusal yemeyi yordamakta, sosyal destek ise bu ilişkiye anlamlı bir düzenleyici etki sağlamaktadır. Ayrıca, aracılık analizinde, artan psikolojik şiddetin sosyal desteğin azalmasına neden olduğu görülmüştür. Buna karşın, sosyal destek, duygusal yeme davranışını yordamadığından, sosyal desteğin aracılık etkisine sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, tartışma bölümünde detaylı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of psychological violence in intimate relationships on emotional eating with social support as a moderator variable. For this purpose, data obtained from 270 women between the ages of 20-60 who meet the necessary conditions were evaluated. All participants who accepted to participate in the study answered the Demographic Information Form, Social Support Scale, Psychological Violence in Close Relationships Scale, and Turkish Emotional Eating Scales. The moderation and mediation analyses were conducted with Hayes' SPSS Process Macro 3.5. According to the results, psychological violence in intimate relationships predicted emotional eating and social support provided a meaningful moderation for this association. In the mediation analysis, it was observed that the increase in psychological violence caused a decrease in social support. However, social support did not predict emotional eating. Therefore, it was evaluated that social support has no mediating effect. Findings obtained from the study are evaluated in detail in the discussion section.