Beyond competition: Hegemonic war between the USA and China in East Asia
Rekabetin ötesinde: Doğu Asya'da ABD ve Çin arasında hegemonik savaş
- Tez No: 701016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma ABD ve Çin arasındaki normalleşmiş iki taraflı kârlı ilişkilere rağmen çözülemeyen savaşın arkasındaki sebebi inceler. Ikenberry gibi liberal uzmanların literatürü, liberal uluslararası düzenin devam ettirilmesine odaklanmaya meyillidir, böylece ABD ve Çin'in, uluslararası liberal düzenin mutlak zafere ulaşacağı bir yarışmadan daha fazlasıyla karşı karşıya olmadığını savunmaktadır. Bu araştırma, Ikenberry'nin tezini çürütmeye çalışarak, ABD ve Çin'in şu anda Doğu Asya'daki hegemonik savaşın üçüncü aşamasında olduğunu savunmaktadır. Bu çalışmada, Robert Gilpin'in hegemonik savaş teorisi nitel tümdengelimli araştırma yöntemiyle ve söylem/veri analizi veri toplama stratejisiyle test edilmiştir. Süreç önemli toplantılar, konferanslar ve yazışmaların yanı sıra, liderlerin birçok konuşmalarını, iki taraflı ve çok taraflı anlaşmaları, mutabakat anlaşmalarını, basın açıklamalarını içermektedir. Çalışma üç önemli çerçevede incelendiğinde ABD-Çin rekabetinin Gilpin'in hegemonik savaş teorisine uyduğunu bulmaktadır: siyasi, ekonomik ve ideolojik rekabet. Siyasi rekabette, BM liderliğinde ya da Çin liderliğindeki bir bölgeselcilik oluşumunda ikilik vardır. Ekonomik rekabette, Birleşmiş Milletler'in ticaret savunmacılığı ile Çin'in kuşak ve yol girişimi karşı karşıyadır. Üstelik, ideolojik alanda Çin'in barış içinde birlikte var olmanın beş prensibi liberal değerlerin varlığını tehdit etmektedir. Bu bulgularla, bu tez 2 şeye ulaşır. İlki, ofansif realistlerin bu konuyla alakalı görüşlerini güçlendirir. İkincisi, hegemonik savaşın kesin süreci hakkında geniş kapsamlı çalışma sağlayarak çalışma boşluğunu doldurur.
Özet (Çeviri)
This research examines the reason behind the unsettled conflict between the USA and China despite their normalized, profitable bilateral relations. The existing literature from liberal scholars, such as Ikenberry, tends to focus on the maintenance of liberal international order, thus argue that the USA and China are facing not more than a competition in which the liberal international order will secure the victory. Attempting to invalidate Ikenberry's thesis, this research argues that the USA and China are currently in the third phase of the hegemonic war in East Asia. In this study, Robert Gilpin's theory of hegemonic war is tested through a qualitative deductive research design, with content/discourse analysis as the selected data-gathering strategy. The process involves analysing numerous speeches from the leaders, bilateral and multilateral agreements, memorandum of understanding, press releases, as well as important meetings, conferences, and correspondences. The study finds that the USA-China rivalry matches the characteristics of Gilpin's theory of hegemonic war when examined under the three important frameworks: political, economic, and ideological competition. In political competition, the duality exists over the creation of the US-led or China-led regionalism. In economic competition, the United States' trade protectionism policy is vis-a-vis China's Belt and Road Initiative. Moreover, in the ideological sphere, China's Five Principles of Peaceful Co-existence is currently challenging the existence of liberal values. With these findings, this thesis accomplishes two things. First, it strengthens offensive realists' arguments concerning the topic. Second, it fills the gap of the study by providing a comprehensive study about the precise process of the hegemonic war.