Pediatrik yaş grubu hastaların panoramik radiografik görüntülerinde foramen mandibulae morfometrisi ile maloklüzyon sınıflandırması arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between mandibular foramina morphometry and malocclusion classification on the panoramic radiographic images of pediatric age group patients
  1. Tez No: 701023
  2. Yazar: ARİF KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR EMİNE ÇİÇEKCİBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Foramen mandibulae (FM)'den geçen önemli damar ve sinir oluşumlar nedeni ile mandibula cerrahi işlemleri ve anestezi uygulamalarında FM'nin lokalizasyonunun bilinmesi önemlidir. Yetişkin hastalarda yapılan çalışmalarda FM'nin konumunun yaşa ve cinsiyete göre fark gösterdiği görülmüştür. Gelişme çağındaki çocuklarda ise mandibula'da meydana gelen büyüme ve gelişmenin yanında, diş çıkarma süreçlerinin farklı olması nedeniyle FM'nin lokalizasyonunda değişiklikler olmaktadır. Çalışmamızın amacı; Maloklüzyonlu pediatrik hastalarda FM'nin konumunu panoramik radyografik görüntü (PRG)'de tespit edilerek, elde edilen verilerin yaşa, cinsiyete ve maloklüzyon tiplerine göre karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmada 2015-2018 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi AD arşivinde kayıtlı bulunan 9 - 18 yaş arası 330 hastaya ait PRG retrospektif olarak incelendi. Maloklüzyon sınıflandırması yapılan hastalar 9-13 yaş ve 14-18 yaş aralığına ayrıldı. Canalis mandibulae'nin girişi (FM-1) ve lingula mandibulae'nin posterior'undaki fossanın anteriosuperior'u (FM-2) olarak iki FM yeri belirlendi ve ölçümleri her iki taraf için ayrı ayrı yapıldı. Elde edilen ölçüm değerleri yaşa, cinsiyete, lateralizasyona ve maloklüzyon tiplerine göre karşılaştırıldı. FM'ye ait ölçümlerin maloklüzyon tiplerine, lateralizasyona ve cinsiyete göre fark gösterdiği görüldü. Her iki cinsiyette, yaş gruplarında ve tüm maloklüzyon tiplerinde FM-1'in oklüzal düzlemin altında, FM-2'nin oklüzal düzlemin üstünde olduğunu, yaş artışı ile FM-1'in ramus mandibulae'nin margo posterior'undan margo anterior'a, FM-2'nin margo posterior'dan orta noktaya yaklaştığı görüldü. FM-1'in ramus mandibulae'nin margo posterior'una mesafesi ve FM-1 ile gonion noktası arasındaki açı ölçümleri arasında güçlü negatif ilişki bulundu ve yaş artışı ile açının azaldığı görüldü. FM-2 ile gonion noktası arasındaki açı dışında tüm parametrelerin yaş ile korelasyon gösterdiği ve yaş artışı ile FM konumunun yukarı yönde yer değiştirdiği tespit edildi. FM'nin klinik önemi göz önünde bulundurulduğunda, elde edilen sonuçların literatüre katkı sağlayacağı, bununla birlikte Türk popülasyonuna ait olan bu çalışmadan elde edilen sonuçların ülkemiz hekimleri tarafından maloklüzyonlu pediatrik hastalara yaklaşımda referans olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
It is important to know the localization of Foromen Mandibulae in mandibular surgical procedures and anesthesia applications due to important vessel and nerve formations passing through FM. Studies in adult patients have shown that the location of FM differs according to age and gender. In addition to the growth and development in the mandible of children in the developmental age, there are changes in the localization of FM due to the different teething processes. The aim of our study; It is to determine the position of FM in pediatric patients with malocclusion with panoramic radiographic image (PRG) and compare the obtained data according to age, gender and malocclusion types. In this study, PRG images of 330 patients aged between 9 and 18 years old, registered in the archive of Necmettin Erbakan University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Radiology between 2015 and 2018 were retrospectively analyzed. Patients with malocclusion classification were divided into 9-13 years and 14-18 years of age. Two FM locations were determined as the entry of the canalis mandible (FM-1) and the anteriosuperior of the fossa posterior to the lingula mandible (FM-2), and their measurements were made separately for both sides. Obtained measurement values were compared according to age, gender, lateralization and malocclusion types. It was observed that the measurements of FM showed differences according to malocclusion types, lateralization and gender. In both sexes, age groups and all types of malocclusion, It was seen that FM-1 was below and FM-2 was above the occlusal plane. In addition, with increasing age, it was observed that FM-1 approached from the margo posterior of the ramus mandible to the margo anterior, and FM-2 approached from the margo posterior to the midpoint. There were strong negative correlations had found between the distance of FM-1 to the margo posterior of the ramus mandibulae and the angle between FM-1 and the gonion point. Also It was observed that the angle decreased with increasing age. It was determined that all parameters were correlated with age except the angle between FM-2 and the gonion point. In addition, FM position shifted upwards with increasing age. Considering the clinical importance of FM, we think that our results may contribute to the existing knowledge in this area. Additionally the results obtained from this study, which belongs to the Turkish population, can be used as a reference by the physicians of our country in the approach to pediatric patients with malocclusion.