Süt dişlerinde travma öyküsü olan çocuklarda daimi diş komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of complications in permanent teeth of children with a history of trauma in primary teeth
- Tez No: 946431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI ÖZKAYA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu retrospektif çalışmada, süt dişi travmatik diş yaralanmaları sonrasında daimi dişlerde görülen sekellerin incelenmesi ve bu sekellerin travma yaşı, cinsiyet, yaralanma tipi, süt dişine uygulanan tedaviler gibi faktörler ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. 2018-2022 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na süt dişi travması sebebiyle başvuran 137 hastanın 275 dişinin travma kayıtları incelenmiş olup 184 diş travma grubu (TG) olarak çalışmamıza dahil edilmiştir. Kontrol grubu (KG) ise, 52 çocuktan elde edilen toplam 203 diş üzerinde oluşturulmuştur. Cinsiyet, travma tipi, travma anındaki yaş vb. veriler, travma kayıtlarından incelenmiştir. Süt dişi travmaları sonrasında daimi dişlerde görülen komplikasyonlar şunlardır: beyaz, sarı, kahverengi mine renklenmesi, mine hipoplazisi, kron dilaserasyonları, odontoma benzeri malformasyon, kök angulasyon ve dilaserasyonu, kök duplikasyonu, kök oluşumunun durması, ektopik erüpsiyon ve gecikmiş erüpsiyon. Mine hipoplazilerinin, minede renk değişikliğine sebep olabilecek beyaz nokta lezyonları, molar- keser hipomineralizasyonu, florozis renklenmesi, tetrasiklin renklenmesi, amelogenezis imperfecta gibi durumlarla ayırıcı tanısı yapılmıştır. TG hastalarının kontrol zamanı, süt dişlerinin altındaki daimi dişlerin ortalama sürme yaşına göre belirlenmiştir. Radyografik değerlendirmede periapikal veya panoramik radyografilerden yararlanılmıştır. Hastaların ağız içi fotoğrafı ayna, dudak ekartörü, Nikon D800E DSLR Fotoğraf Makinesi kullanılarak çekilip dijital ortama aktarılmıştır. Daimi dişlerdeki komplikasyonlar, önceden eğitim verilmiş 2 uzmanlık öğrencisi tarafından değerlendirilmiştir. İstatistiksel analiz için Ki-kare testi, Yates düzeltmesi, Fisher's Exact testi ve Fisher-Freeman-Halton testi kullanılmıştır. Çalışmamızda hastalara ait veriler incelendiğinde; KG hastalarının %51,9'unun, TG hastalarının %64,4'ünün erkek olduğu, travmaların %45,7'sinin ev ortamında görüldüğü, ev ortamında en sık 0-24 ay ve 25-48 ay grubundaki çocuklarda travma görüldüğü, okul ortamında ise en sık 73-96 ay grubundaki çocuklarda travma görüldüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This retrospective study aimed to examine the sequelae observed in permanent teeth following traumatic injuries to primary teeth and to evaluate the relationships between these sequelae and factors such as the age at the time of trauma, gender, type of injury, and treatments applied to the primary teeth. The trauma records of 275 teeth from 137 patients who presented to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Erciyes University, due to primary teeth trauma between 2018 and 2022 were reviewed, and 184 teeth were included in the study as the trauma group (TG). The control group (KG) consisted of a total of 203 teeth obtained from 52 different patients. Data such as gender, type of trauma, and age at the time of trauma were extracted from the trauma records. The follow-up period for TG patients was determined based on the average eruption ages of the corresponding permanent teeth. Radiographic evaluations were conducted using periapical or panoramic radiographs. Intraoral photographs were taken using a mirror, lip retractor, and a Nikon D800E DSLR camera and were subsequently digitized. Complications in the permanent teeth were assessed by two trained postgraduate students. For statistical analysis, Chi-square test, Yates correction, Fisher's Exact test, and Fisher-Freeman-Halton test were used. The significance level was set at p < 0.05. In our study, an analysis of patient data revealed that 51.9% of KG patients and 64.4% of TG patients were male. It was found that 45.7% of traumas occurred in the home environment, with the highest incidence observed in children aged 0–24 months and 25–48 months. In contrast, traumas occurring in the school environment were most frequently observed in children aged 73–96 months.