Kardiyovasküler hastalığı olan 40-70 yaş aralığındaki bireylerin beslenme alışkanlıklarının incelenmesi
Investigation of nutrition habits of individuals with cardiovascular disease between 40-70 years old
  1. Tez No: 701040
  2. Yazar: SENA CEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tüm dünyada ölüm nedenlerinin başında kardiyovasküler hastalıklar gelmektedir.Bu nedenle kardiyovasküler hastalıklardan korunma ve tedavi sürecinin iyileştirilmesi en sık yapılan araştırma konularındandır. Bu çalışmada, kardiyovasküler hastalığı olan 40-70 yaş aralığındaki bireylerin beslenme alışkanlıklarının incelenmesi amaçlanmıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren bir devlet hastanesinin Kalp-Damar Cerrahisi Polikliniğine başvuran yaşları 40-70 aralığındaki 96 erkek-73 kadından oluşan 169 bireyle 11 şubat - 11 mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan bireylere antropometrik ölçümleri, kullandığı ilaçlar, genetik yatkınlığa bakılmak üzere birinci derece akrabalarında var olan hastalıklar, fiziksel aktivite durumları, alkol ve tütün kullanımı gibi kardiyovasküler hastalıkların oluşumunda önemli olabilecek risk faktörleri sorulmuş, beslenme alışkanlıkları ve besin tüketim sıklığını içeren 3 bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Parametrelerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testleri ile değerlendirilmiş ve parametrelerin normal dağılıma uygun olduğu saptanmıştır. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the leading causes of death all over the world. Therefore, prevention from cardiovascular diseases and improvement of the treatment process are among the most common research topics. This study aimed to examine the nutritional habits of individuals with cardiovascular disease between the ages of 40-70. It was carried out between February 11 and March 11, 2021 with 169 individuals, consisting of 96 men-73 women, aged between 40-70, who applied to the Cardiovascular Surgery Polyclinic of a state hospital operating in Istanbul. The individuals participating in the study were asked about the risk factors that may be important in the formation of cardiovascular diseases such as anthropometric measurements, drugs used, diseases in their first degree relatives, physical activity status, alcohol and tobacco use, and a questionnaire form consisting of 3 parts, including dietary habits and frequency of food consumption. has been applied. While evaluating the findings obtained in the study, IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for statistical analysis. The suitability of the parameters to the normal distribution was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks tests, and the parameters were found to be suitable for a normal distribution. Chi-square test was used to compare qualitative data.