Yetişkin bireylerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi; İstanbul, Şişli örneği
Examining the relationship between adult attitudes to healthy nutrition and sleep quality; İstanbul, Şişli example
  1. Tez No: 701046
  2. Yazar: EMRE TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSREV HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, İstanbul' un Şişli ilçesindeki yetişkinlerin sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları ile uyku kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 328 kadın, 56 erkek olmak üzere toplamda 384 kişi katılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların beden kütle indeksi (BKİ) ortalamaları 23.39±4.09 kg/m 2 , erkeklerin ise 26.03±4.01 kg/m 2 olarak bulunmuştur. Bireylerin Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) skoru ortalaması 74.18±11.25 olarak bulunmuştur. Egzersiz yapan bireylerin SBİTÖ skoru yapmayanlara göre daha yüksek bulunmuştur (p:0.000). Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) skoru ortalaması 7.23±3.28 olarak bulunmuştur. Evli bireylerin PUKİ skoru bekar bireylere göre daha düşük bulunmuştur (p:0.048). Egzersiz yapan bireylerin PUKİ skoru yapmayanlara göre daha düşük bulunmuştur (p:0.000). SBİTÖ ile PUKİ arasındaki ilişki incelendiğinde iyi uyku kalitesine sahip bireylerin beslenme tutumları da yüksek ve ideal seviyededir (p:0.002).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the attitudes of adults regarding healthy eating and sleep quality in Şişli, Istanbul. A total of 384 people participated in the study, including 328 women and 56 men. The average body mass index (BMI) of the women was 23.39±4.09 kg/m 2 and the men's was 26.03±4.01 kg/m 2 . The average score of individuals on the Attitude Scale on Healthy Eating (ASHE) was 74.18±11.25. Individuals who engaged in physical activity were found to have higher ASHE scores than those who did not (p:0.000). The average Pittsburg Sleep Quality Index (PSQI) score was 7.23±3.28. The PSQI score of married individuals was found to be lower than single individuals (p:0.048) while the PSQI score of the individuals who engaged in physical activity were found to be lower than those who did not. (p:0.000). When the relationship between ASHE and PSQI is examined, individuals with good sleep qualities' nutritional attitudes are also high and ideal (p:0.002).