Türk faktoring sektöründe 2015-2019 dönemi bilanço ve değerleme raporlarının değişimleri üzerine bir araştırma
A study on the changes of the balance sheet and valuation reports for the period 2015-2019 in the Turkish factoring sector
  1. Tez No: 701060
  2. Yazar: SATİ AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Esas özünde alacağın temliki ile başlayan, ticaret sektörünün en önemli finans yöntemlerinden biri olan faktoring işleminin tanımlaması, nasıl yapıldığı, çeşitleri, fonksiyonları, tarihsel gelişimi ve hukuki dayanakları araştırılmıştır. 2015-2019 yılları arası faktoring sektör özet bilançosu düzenlenmiştir. Sektörün 2015-2019 tarihleri arası 5 yıllık bilançosu analiz edilerek sektörün bu zaman içinde gelişimi incelenmiştir. Faktoring 2015-2019 yılları arasında 5 yıllık sektör bilançosunun hesap kalemleri arasındaki değişim fark ve yüzdelerini hesaplarken Trend (Eğilim Yüzdeleri) analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Bu analiz tekniğinde 2015 yılı sektör bilançosu baz yıl alınmış bulunmaktadır. Sektör bilançosundaki hesap kalemleri ve hesap grupları arasında anlamlı ilişki kurabilmek ve bu ilişkiyi yorumlayabilmek için oran (rasyo) analiz tekniğinden faydalanılmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Finansal Kurumlar Birliğinin yayınladığı sektör raporlarından faydalanılmıştır. Faktoring işlemi hakkında genel bilgi verilmesi ve 5 yıllık sektör bilançosunun analiz edilerek hesap kalemlerindeki değişikliklerin sektör gelişimine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Basically, describing, types, the way, historical development and legal bases of the factoring transaction, which is one of the most important finance methods of the trade sector and starts with the assignment of receivables has been investigated. Factoring sector summary balance sheet was prepared between 2015-2019. The 5-year balance sheet of the sector between 2015-2019 was analyzed and the development of the sector during this time was examined. Trend analysis technique was used to calculate the difference and percentage of changes between the account items of the 5-year factoring sector balance sheet between 2015-2019. In this analysis technique, the balance sheet of the sector for 2015 is taken as a base year. Ratio analysis technique was used to establish a meaningful relationship between account items and account groups in the sector balance sheet and to interpret this relationship. Sector reports published by the Banking Regulation and Supervision Agency and the Association of Financial Institutions were used. It is aimed to provide general information about the factoring transaction and to investigate the effect of changes in account items on sector development by analyzing the 5-year sector balance sheet.