Tip 1 diyabetli bireylerde kronotropik cevap egzersiz kapasitesi yaşam kalitesi periferik ve solunum kas kuvvetinin araştırılması
Investigation of chronotropic response exercise capacity quality of life peripheral and respiratory muscle strength in individuals with type 1 diabetes
  1. Tez No: 701061
  2. Yazar: AYŞENUR SARISAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BOŞNAK GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tip 1 diabetes mellitus (T1DM) hastalarında yaygın olarak görülen hiperglisemi endotel ve damar disfonksiyonuna sebep olur, vücut sistemlerini bozar. Egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, fiziksel ve psikolojik fonksiyonlarda kötüleşme beklenir. Ancak, bu çalışmada amaçlanan T1DM hastalarında egzersiz kapasitesi, kronotropik yanıt, solunum fonksiyonu, periferik kas kuvveti, solunum kas kuvveti ve enduransı, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, yorgunluk ve dispnenin araştırıldığı yeterli çalışma yapılmamıştır. Enine kesitsel çalışmamızda, 26'şar T1DM'lu ve sağlıklı karşılaştırıldı. Maksimal egzersiz kapasitesi artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT), kronotropik yetersizlik, solunum fonksiyonları spirometre, kas kuvveti dinamometre, solunum kas kuvveti (MİP, MEP) ağız basınç ölçüm cihazı ve enduransı artan eşik yükleme testi, fiziksel aktivite metabolik holter, yaşam kalitesi World Health Organization (WHO) indeksi, yorgunluk Yorgunluk Şiddet ölçeği (YŞÖ), dispne Modifiye Medical Research Council (MMRC) ölçeği ile değerlendirildi. Grupların AHMYT mesafesi benzerdi (p>0,05), ancak hastalarda klinik anlamlı olarak azalmıştı.
Özet (Çeviri)
Hyperglycemia commonly prevalent in patients with type 1 diabetes mellitus (T1DM), causes endothelial and vascular dysfunction, disrupts body systems. Impairments in exercise capacity, pulmonary function, physical and psychological functions are expected. However, not enough study investigated exercise capacity, chronotropic response, pulmonary function, peripheral muscle strength, respiratory muscle strength and endurance, physical activity level, quality of life, fatigue and dyspnea in patients T1DM, which was aimed in this study. A cross-sectional study, 26 each, patient with T1DM and healthy were compared. Maximal exercise capacity using incremental shuttle walking test (ISWT), chronotropic incompetence, pulmonary function spirometer, muscle strength dynamometer, respiratory muscle strength (MIP, MEP) mouth pressure device and endurance threshold loading test, physical activity metabolic holter, quality of World Health Organization (WHO) index, fatigue Fatigue Severity scale (FSS), dyspnea modified Medical Research Council (MMRC) scale were evaluated. Groups' ISWT distance was similar (p>0.05), however clinically decreased in patients.